Eutelsat przestał transmitować irańskie kanały

0

W poniedziałek (15.10.2012) Eutelsat poinformował o wstrzymaniu dystrybucji irańskich kanałów państwowych z uwagi na sankcje nałożone na ten kraj przez Unię Europejską i decyzję francuskiego regulatora telekomunikacyjnego.

15 października jeden z największych operatorów satelitarnych na świecie, Eutelsat, poinformował, że wstrzymał transmisję irańskich kanałów państwowych. Powodem są sankcje nałożone na Islamską Republikę Iranu przez Unię Europejską i decyzja francuskiego regulatora telekomunikacyjnego.

Firmy Eutelsat i Arqiva zdecydowały się z dniem 15 października wstrzymać dystrybucję kanałów IRIB (Islamic Republic of Iran Broadcasting) przez satelity Hot Bird. IRIB został poinformowany o zerwaniu umów z operatorami.

Na te kroki miała wpływ decyzja francuskiego regulatora, Conseil Superieur de l’Audiovisuel, któremu podlegają obie firmy z uwagi na zarejestrowanie we Francji, o tym, że irański kanał Sahar 1 powinien zostać “wyłączony na stałe”. Eutelsat skomentował jedynie, że jako francuska firma będzie przestrzegał decyzji francuskich władz.

Unia Europejska wciągnęła wcześniej w tym roku szefa IRIB na listę osób niepożądanych na terytoriach krajów UE z powodu łamania praw człowieka w transmisjach IRIB.

Od 2009 roku Eutelsat wielokrotnie wnosił skargi na międzynarodowych ciał telekomunikacyjnych w związku z zakłócaniem jego transmisji (transmisji angielskich i amerykańskich kanałów) przez Iran.

(Eutelsat)

Comments are closed.