Dziesiąty numer PROXIMY opublikowany

0

Ukazał się dziesiąty numer biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych PROXIMA.

Co w najnowszym numerze PROXIMY? Coraz częściej amatorzy sięgają do technik cyfrowych, które jeszcze jakiś czas temu praktycznie były dostępne tylko dla astronomów zawodowych. Opisywaliśmy już techniki CCD, ale dziś skuteczną i dokładną fotometrię można wykonywać nawet zwykłym sprzętem fotograficznym dostępnym dla szerokiego grona ludzi. Dowodzi tego praca i obszerny artykuł Ryszarda Biernikowicza na temat akcji obserwacji długookresowego układu zaćmieniowego AZ Cassiopeiae, koordynowanej przez zawodowych astronomów z Torunia, do której profesjonaliści zapraszają także miłośników astronomii.

 

Jesień i zima to dobry czas na obserwacje Cudownej Wieloryba, która niedawno miała maksimum jasności. Publikujemy więc artykuł o niej i pierwsze podsumowanie nie zakończonej jeszcze akcji obserwacji. Kto jeszcze nie spojrzał na tę wspaniałą gwiazdę, to jest właśnie okazja, bo najbliższe możliwe do obserwacji maksimum przypadnie dopiero w 2018 roku.

Ale oczywiście to nie wszystko w najnowszym numerze, mamy kilka innych ciekawych materiałów oraz nasze stałe pozycje, których nie będę już wymieniał, po prostu sami sprawdźcie.

Przypominamy, że biuletyn PROXIMA wydawany jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF: http://www.astronomica.pl/proxima10.pdf

Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html

Biuletyn posiada także profil na portalu facebook.com: http://www.facebook.com/pages/Proxima/253077781413353

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Krzysztofowii Kidzie za przesłany tekst.

Comments are closed.