Satelitarne obserwacje huraganu Sandy

0

U wschodniego wybrzeża USA szaleje huragan Sandy, który już dziś (29.10.2012) może zagrozić Nowemu Jorkowi. Huragan jest bacznie obserwowany przez wiele satelitów, w tym i tych należących do NASA.

Ośrodek cyrkulacji tropikalnej, z której później powstał huragan Sandy, powstał około 19 października we wschodniej części Karaibów. Przez następne kilka dni ten ośrodek nabierał na sile, aż wreszcie 24 października stał się huraganem pierwszej kategorii (prędkość wiatrów – przynajmniej 119 km/h a ciśnienie w zakresie 980-994 mbar). Dzień później, 25 października huragan Sandy był już drugiej kategorii (prędkość wiatrów – minimum 154 km/h, ciśnienie – 965-979 mbar), po czym przez kolejne godziny tracił na sile aż do kategorii sztormu tropikalnego. Następnie, 27 października Sandy znów stał się huraganem pierwszej kategorii – wówczas już znajdował się przy wschodnim wybrzeżu USA. Dzień później, 28 października Sandy stał się największym (rozmiarowo, nie w sile) huraganem jaki kiedykolwiek zarejestrowano na Atlantyku – jego średnicę wyliczono na około 1500 km. Jest to przynajmniej 20 km więcej od poprzedniego „rekordzisty” – huraganu Igor z 2010 roku.

W międzyczasie huragan Sandy zmienił kierunek swego ruchu z północno-wschodniego na północno-zachodni, kierując się na ląd. W wielu miejscach wschodniego wybrzeża USA ogłoszono alarm, zamknięto szkoły i rozporządzono ewakuację regionów nadmorskich. Odwołano także setki lotów. 29 października 2012 roku, o godzinie 10:00 CET centrum huraganu Sandy znajdowało się około 615 km na południowy wschód od Nowego Jorku.

W tej chwili przewiduje się, że centrum huraganu Sandy uderzy na ląd około godziny 8 rano we wtorek, 30 października. Stanie się to około 200 km na południe od Nowego Jorku, 100 km na południe od Filadelfii oraz 100-150 km na wschód od Baltimore i Waszyngtonu. Są to gęsto zaludnione obszary Stanów Zjednoczonych a huragan Sandy prawdopodobnie wówczas wciąż zachowa siły huraganu – mogą więc wystąpić znaczne zniszczenia.

Huragan Sandy jest także obserwowany z orbity. Obserwacje satelitarne pomagają w wyznaczeniu kierunku ruchu huraganu, jego rozmiarów, oszacowaniu siły oraz potencjalnych zniszczeń. Prezentowane w galerii tego artykułu zdjęcie huraganu Sandy zostało wykonane 28 października około godziny 17:00 CET przez satelitę Terra, należącego do NASA. Ten satelita został umieszczony na orbicie w grudniu 1990 roku i od lutego 2000 roku obserwuje Ziemię za pomocą pięciu instrumentów. Terra znajduje się na orbicie o wysokości około 700-720 km. Zdjęcie huraganu Sandy w pełnej rozdzielczości można zobaczyć pod tym adresem: http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/imagery/single.cgi?image=Sandy.A2012302.1600.2km.jpg

Huragan Sandy był także obserwowany z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Poniższe nagranie zostało wykonane 26 października:

{youtube}gEml6qklvD4{/youtube}
Huragan Sandy z pokładu ISS – 26.10.2012. Do ISS wciąż przyłączony jest pojazd Dragon / Credits –

Po przejściu huraganu Sandy rozpocznie się szacowanie strat i ewentualne prace dla służb ratunkowych. I w tym przypadku zdjęcia satelitarne będą pomocne, gdyż szkody mogą dotyczyć dużych powierzchni i jedynie za pomocą satelitów możliwe jest szybkie zebranie dużej ilości informacji.

Huragan Sandy można obserwować także za pośrednictwem serwisu Livestream: http://new.livestream.com/breakinglivenowdirect/sandycam

Satelita Terra / Credits - NASA

Comments are closed.