Pierwszy człowiek na Księżycu przeszedł operację serca

0

Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który stanął na Księżycu, przeszedł we wtorek, 7 sierpnia br., operację naczyń wieńcowych serca. Jak podaje jego żona Carol, astronauta czuje się bardzo dobrze, a rekonwalescencja przebiega pomyślnie.

W poniedziałek, 6 sierpnia br., w dniu w którym cały świat z zapartym tchem śledził lądowanie łazika Curiosity, Neil Armstrong trafił do szpitala, gdzie poddano go testom wysiłkowym sprawdzającym wydolność układu wieńcowego. Wyniki okazały się niepomyślne, toteż następnego dnia astronauta, który dopiero co skończył 82 lata, trafił na stół operacyjny. Po operacji odblokowania czterech tętnic wieńcowych, Armstrong czuje się dobrze i szybko wraca do formy.

Urodzony 5 sierpnia 1930 r. w Wapakoneta (Ohio), Neil Armstrong, już od dzieciństwa zdradzał olbrzymie zainteresowanie lotami i pojazdami lotniczymi. W 1955 roku 25 letni inżynier lotu rozpoczął pracę w NACA (późniejsze NASA) jako pilot doświadczalny. Jednocześnie kontynuował studia magisterskie na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Jego przygoda z NASA i NACA trwała przez następne kilkanaście lat. W tym czasie Armstrong przetestował ponad 200 modeli maszyn latających, w tym helikoptery, odrzutowce, rakiety i szybowce i odbył loty w kosmos.

Astronauta uczestniczył w programie Gemini. Dla przypomnienia, program ten trwał w latach 1963 – 1966, a jego celem było przygotowanie lotu załogowego na Księżyc. Armstrong został mianowany dowódcą misji Gemini 8 (marzec, 1966), podczas której nadzorował proces cumowania dwóch statków kosmicznych na orbicie. Największy rozgłos przyniosła mu jednak misja Apollo 11, kiedy to jako pierwszy człowiek stanął na powierzchni Srebrnego Globu. Wypowiedział wówczas swoje słynne zdanie „To niewielki krok dla człowieka, ale olbrzymi dla ludzkości.”

Powróciwszy na Ziemię Armstrong pozostał przy Agencji obejmując urząd Wiceadministratora ds. Aeronautyki. W 1971 zrezygnował z pracy w NASA na rzecz działalności naukowej. Do 1979 r. obejmował profesurę na Uniwersytecie w Cincinnati, na wydziale Inżynierii Aerokosmicznej. W latach 1982 – 1992 pełnił funkcję prezesa Computing Technologies for Aviation Inc. Został on również powołany do zespołu badającego przyczyny katastrofy Challengera. Na emeryturę przeszedł w roku 2002 r., a ostatnim zajmowanym przez niego stanowiskiem była funkcja prezesa przedsiębiorstwie EDO.

Za swe zasługi i ciężką praca astronauta otrzymał szereg nagród i wyróżnień od różnych państw i organizacji, a także został honorowym członkiem licznych stowarzyszeń. Do jego najważniejszych odznaczeń należy niewątpliwie Prezydencki Medal Wolności. Pionier lotów na Księżyc dystansuje się jednak od życia publicznego i rzadko udziela wywiadów.

Administrator agencji NASA, Charles Bolden, życząc Armstrongowi szybkiego powrotu do zdrowia, stwierdził w swym przemówieniu:

„Pionierska dusza Neila, na pewno go wspomoże w tym trudnym czasie. Cały zespół NASA jest z rodziną Armstronga myślami i modlitwą. Wiem, że niezliczone rzesze życzliwych z całego świata śle życzenia szybkiego powrotu do zdrowia temu prawdziwemu, amerykańskiemu bohaterowi.”

Zespół Kosmonauty również przyłącza się do życzeń i oczekuje dalszej poprawy zdrowia „Kolumba XX wieku”.

Neil Armstrong na Księżycu/ Credits: NASA

Astronauta w kombinezonie misji Apollo 11/ Credits: NASA

Comments are closed.