Apollo 11 – parady na cześć astronautów

0

W sierpniu 1969 roku odbyły się parady na cześć astronautów misji Apollo 11.

Dwudziestego czwartego lipca 1969 roku zakończyła się misja Apollo 11. Astronauci tej historycznej wyprawy z powodzeniem wodowali w wodach Pacyfiku. Nie był to jednak koniec prac i działań dla Armstronga, Aldrina i Collinsa.

Po tej misji zastosowano kwarantannę dla astronautów, która trwała do 10 sierpnia 1969. Celem tej kwarantanny była ochrona Ziemi przed jakimkolwiek “księżycowym życiem”, choć wówczas już było wiadomo, że na Srebrnym Globie nie ma warunków do utrzymania życia. Niemniej jednak NASA przeprowadzała kwarantanny aż do misji Apollo 14.

Po zakończeniu kwarantanny rozpoczęły się parady i wizyty astronautów – na początku w USA, później w wielu miejscach na całym świecie. Pierwsze parady na cześć astronautów przyciągnęły dziesiątki tysięcy widzów w większych amerykańskich miastach.

Parada w Nowym Jorku i Chicago – wiadomości stacji ABC / Credits – ABC

Armstrong, Aldrin i Collins już nigdy więcej nie wybrali się w lot kosmiczny. Wraz z końcem programu Apollo (w 1975 roku, po misji Apollo-Sojuz) nastąpiła przerwa w realizacji amerykańskich lotów załogowych – aż do czasu pierwszego lotu promu kosmicznego (STS-1, prom Columbia, 1981 rok).

Wszyscy astronauci misji Apollo 11 opuścili szeregi NASA w 1971 roku. W kolejnych latach Armstrong, Aldrin i Collins podejmowali się różnych zadań – czasem na prestiżowych stanowiskach. Oczywiście, nie wszystko szło idealnie – przykładowo Aldrin doświadczył wielu problemów, w tym związanych z nadużywaniem alkoholu. Na szczęście te problemy udało się rozwiązać. Warto tu także dodać, że przez wiele lat astronauci misji Apollo 11 służyli swoją wiedzą – przykładowo w 1986 roku Armstrong uczestniczył w pracach komisji badającej okoliczności katastrofy promu Challenger.

Neil Armstrong zmarł w sierpniu 2012 roku. Niedawno, niejako przy “okazji” pięćdziesiątej rocznicy lądowania na Srebrnym Globie, wyciekły informacje sugerujące, że lekarze mogli popełnić błąd podczas opieki nad Neilem Armstrongiem w szpitalu. Z kolei Buzz Aldrin i Michael Collins nadal cieszą się dobrym zdrowiem. Buzz Aldrin jest bardzo aktywny – podróżuje po całym świecie (w grudniu 2016 był nawet ewakuowany z Antarktydy), wspiera dalszy rozwój sektora kosmicznego oraz… nadal realizuje działania o charakterze komercyjnym. W porównaniu z nim, aż do 2019 roku, Michael Collins zdawał się przebywać “w cieniu”, jednakże z okazji tej rocznicy misji Apollo 11 udzielił serii wywiadów na całym świecie.

Parada z okazji 50 rocznicy lądowania na Księżycu, w której wzięli udział astronauci późniejszych programów załogowych / Credits – Cocoa Beach 365

(NASA, PFA, Tw)

Comments are closed.