Barcelona Moon Team poleci chińską rakietą

0

Barcelona Moon Team, hiszpański zespół przemysłowy biorący udział w konkursie Google Lunar Xprize, ogłosił podpisanie kontraktu z Chinami na wyniesienie łazika księżycowego. Lot rakietą CZ-2C miałby się odbyć w czerwcu 2014 roku.

Umowa została podpisana w Paryżu pomiędzy panem Yin Limingiem, dyrektorem China Great Wall Industry Corporation a Xavierem Claramuntem, reprezentującym hiszpańską firmę Galactic Suite.

Barcelona Moon Team jest pierwszym zespołem z Europy, który podpisał kontrakt na wyniesienie ładunku w kierunku Księżyca.

Ze względu na międzynarodową umowę ITAR – International Traffic in Arms Regulations – misja nie będzie mogła zawierać komponentów amerykańskich. Umowa ITAR zabrania bowiem eksportu amerykańskich technologii rakietowych do Chin.

Google Lunar Xprize, to konkurs ogłoszony w 2007 roku. Zespół, który do 2015 roku będzie w stanie wysłać łazik na powierzchnię Księżyca, otrzyma nagrodę z puli 30 milionów dolarów, zależnie od uzyskanych osiągnięć. Do konkursu zapisało się 29 zespołów z całego świata, jednak większość to inicjatywy ze Stanów Zjednoczonych.

Polecamy również:

(GLXP)

Comments are closed.