Rozbłysk klasy M1.3 z grupy na krawędzi tarczy słonecznej (30.08.2012)

0

Prawie dwa tygodnie minęły od ostatniego rozbłysku klasy M na Słońcu. Wreszcie, 30 sierpnia, nastąpił rozbłysk klasy M1.3. Za rozbłysk odpowiedzialna była grupa, która aktualnie znajduje się przy wschodniej krawędzi tarczy słonecznej widocznej z Ziemi.

Pomimo zbliżającego się maksimum, aktywność słoneczna pozostaje na niskim poziomie. Często mija ponad tydzień lub dwa pomiędzy rozbłyskami dolnych stanów klasy M. Tak też się dzieje w tej chwili – 30 sierpnia nastąpił rozbłysk klasy M, pierwszy od prawie dwóch tygodni.

 

Opisywany w tym artykule rozbłysk klasy M1.3 nastąpił 30 sierpnia 2012 roku, z maksimum o godzinie 14:11 CEST. Za ten rozbłysk odpowiedzialna była grupa plam słonecznych, znajdująca się obecnie przy wschodniej krawędzi tarczy słonecznej. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

{youtube}K3qB6kIMsVs{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.3 – 30.08.2012 / Credits – NASA, SDO,

Jest możliwe, że w perspektywie kilkudziesięciu godzin wzrośnie aktywność słoneczna. Tuż za wschodnią krawędzią tarczy słonecznej obserwowanej z Ziemi czyha prawdopodobnie większa i bardziej rozbudowana grupa plam słonecznych. Więcej informacji będzie dostępnych w sobotę lub niedzielę, gdy ten obszar znajdzie się już po stronie widocznej dla obserwatorów z Ziemi.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.