New Horizons oddalił się na odległość 50 j.a. od Słońca

2

Sonda New Horizons znalazła się w odległości ponad 50 jednostek astronomicznych od naszej Dziennej Gwiazdy.

Miesiąc temu, 17 kwietnia br., sonda naukowa New Horizons przekroczyła odległość 50 jednostek astronomicznych od Ziemi. Co ciekawe, sonda wykonała również zdjęcie obszaru przestrzeni kosmicznej, w której znajduje się inna sonda kosmiczna poza Układem Słonecznym.

Sonda New Horizons jest już piątym statkiem kosmicznym zbudowanym przez ludzi, który przekroczył odległość 50 jednostek astronomicznych od Słońca, gdzie jedna jednostka astronomiczna oznacza odległość pomiędzy Ziemią a Słońcem, czyli 150 mln km. Granica ta została przekroczona w 6 lat po tym, jak sonda przemknęła obok Plutona w 2015 roku.

Wcześniejszymi bezzałogowymi sondami, które przekroczyły tę odległość, były Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 oraz Voyager 2. Wspomniana odległość 50 j.a. to abstrakcyjnie brzmiące 7,5 miliarda kilometrów. Sygnał radiowy wysłany z Ziemi z prędkością światła dociera do New Horizons w nieco ponad 7 godzin.

New Horizons w grudniu 2020 roku skierowała swoją kamerę w kierunku, gdzie powinna znajdować się pierwsza sonda, która przekroczyła omawianą w artykule barierę 50 j.a. – Voyager 1. Oczywiście z racji ogromnej odległości, wynoszącej 18 miliardów kilometrów (152 j.a. od Słońca), zdjęcie nie mogło nam ukazać samej sondy. Jest to jednak pierwsze tego typu zdjęcie wykonane przez sondę przebywającą aktualnie w Pasie Kuipera ukazujące obszar pobytu jeszcze bardziej odległego statku bezzałogowego.

Sama sonda New Horizons doleci do granicy Układu Słonecznego i wleci w przestrzeń międzygwiezdną około 2040 roku. Dokładna chwila jest niemożliwa do określenia z uwagi na dość rozległą i zmienną granicę, za którą nasze Słońce przestaje mieć wpływ. New Horizons nie dogoni sondy Voyager 1, gdyż nie poruszają się w tych samych kierunkach, jednak warto pamiętać, że to najszybciej poruszający się statek kosmiczny zbudowany przez ludzi (tuż po starcie, w wyniku użycia rakiety nośnej).

Po udanym przelocie w pobliżu Plutona w 2015 roku kolejnym celem sondy New Horizons cztery lata później był niesamowity obiekt z Pasa Kuipera o nazwie Arrokoth, złożony z dwóch elementów przypominających śnieżnego bałwana. Sonda New Horizons posiada jeszcze wystarczająco dużo energii, aby odwiedzić kolejny cel przed końcem zaczynającej się dekady. Poszukiwania takiego potencjalnego, kolejnego celu są nieustannie prowadzone.

(NASA)

2 komentarze

  1. ” jednak warto pamiętać, że to najszybciej poruszający się statek kosmiczny zbudowany przez ludzi.”
    A Parker Solar Probe nie jest aby szybsza?? Chyba jest!

    • To zależy od układu odniesienia. New Horizons to statek który opuścił ziemię z największą odnotowaną prędkością. PSP to sonda która osiągnełą największą prędkość względną względem słońca