Wkrótce test Grasshoppera

0

W najbliższym czasie powinny odbyć się testy Grasshoppera, pierwszego prototypu rakiety wielokrotnego użytku firmy Space Exploration Technologies (SpaceX).

Młoda firma SpaceX posiada już bardzo wiele dokonań na polu astronautyki. Od zera zbudowała dwie rakiety, Falcona 1 oraz Falcona 9, przeprowadziła ostatnio misję demonstracyjną własnej kapsuły Dragon (wersji cargo) do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaś parę dni temu wygrała kontrakt na 440 mln dolarów na przystosowanie tejże kapsuły do przyszłych lotów załogowych.

Ambicje SpaceX sięgają dalej i wyżej. Już dzisiaj założyciel firmy Elon Musk mówi o planach kolonizacji Marsa. Aby jednak móc zrealizować ten szalenie ambitny plan, konieczne będzie dalsze obniżenie kosztu wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną. Już teraz rakiety Falcon są najtańszymi rakietami w Stanach Zjednoczonych. Konieczne będzie jednak zmniejszenie kosztów o kolejny rząd.

SpaceX zamierza zdobyć “Świętego Graala” astronautyki, czyli zbudować system wynoszący, który będzie w pełni wielokrotnego użytku. Bardzo ważnym krokiem będzie tu budowa Grasshoppera. Będzie to demonstrator technologii potrzebnych do odzyskania po starcie pierwszego stopnia. Ten, po odbytym locie, miałby lądować pionowo! Obecnie pierwsze stopnie Falcona 9 opadają po starcie do oceanu.

Grasshopper to pierwszy stopień rakiety Falcon 9, wyposażonej w metalowe nogi. Będzie on napędzany jednym silnikiem Merlin 1D. Na początku “pasikonik” ma unieść się na wysokość 73 metrów. Lot planowany jest na około 45 sekund. W kolejnych testach loty będą przeprowadzane z większą prędkością oraz na wyższe wysokości.

Jeśli testy będą odbywać się pomyślnie, to jeszcze w tym roku istnieje szansa na przeprowadzenie lotu z prędkością ponaddźwiękową.

(SFN)

Comments are closed.