Minął rok od historycznego lądowania rakiety Falcon 9

3

Rok temu, 21 grudnia 2015 po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych pierwszy człon rakiety wynoszącej ładunek na orbitę bezpiecznie powrócił i wylądował na Ziemi.

Opisywana misja miała dwa cele: podstawowym było wyniesienie 11 satelitów firmy Orbcomm na niską orbitę okołoziemską, a dodatkowym odzyskanie pierwszego członu rakiety Falcon 9. Oba zostały spełnione.

To osiągnięcie jest wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze zespół Elona Muska dokonał czegoś, o czym parę lat wcześniej nikt nawet nie marzył – automatycznie zawrócona została wielotonowa konstrukcja po wyniesieniu ładunku na orbitę i doprowadzono do jej samodzielnego lądowania zaledwie kilka mil od miejsca startu.

Logotyp misji SpaceX z grudnia 2015 roku. Źródło: SpaceX

Logotyp misji SpaceX z grudnia 2015 roku. Źródło: SpaceX

Po drugie, otworzyło to nowy rozdział w startach rakiet kosmicznych – od tej pory rakiety mogą być znacznie częściej wielokrotnie używane, co przyczyni się do zauważalnego spadku cen wynoszenia ładunków poza atmosferę ziemską. Po trzecie – wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że to dopiero początek osiągnięć SpaceX i pierwszy krok do załogowej misji na Marsa.

Mimo wielkich sukcesów, to obecnie firma Elona Muska zmaga się z problemami finansowymi spowodowanymi odwołaniem startów po wrześniowej eksplozji rakiety na platformie startowej. Najbliższe dwa starty Falcona 9 powinny się odbyć w styczniu 2017 roku. Jeżeli nie wydarzy się żadna awaria, to SpaceX znów powinien “złapać oddech” i pozyskiwać nowych klientów.

Historia ostatnich poczynań firmy SpaceX. Źródło: National Geographic

3 komentarze

 1. Wierzę w Elona wszechmogącego. Stworzyciela Falcona i Dragona, i w SpaceX.
  Firmę Jego najważniejszą, Firmę naszą, którą począł z pieniędzy swoich, zbudował własnymi rękoma.
  Wystrzelon z Cape Canaveral, wylądował, skolonizował i zarobił.
  Zstąpił do ULA i zrobił z nimi porządek, trzeciego dnia zmartwychwstał.
  Wstąpił do SpaceX i lata na Marsa. Stamtąd przyleci Dragonem po ludzi i skolonizuje Marsa.
  Wierzę w Elona Wizjonera, wielkie SpaceX prywatne, Falcona lądowanie, Marsa skolonizowanie, ULA upadek.

  Elon

  • Jest coś w tym. Ale niech chłop próbuje. Bezpieczne granie już było przez ostatnie 25+ lat. I hovno z tego wyszło. Żeby się porwać na coś takiego trzeba odbiegać od normy 🙂