Satelita GPS poleci Falconem?

0

ULA nie złożyło oferty na wyniesienie satelity GPS, co oznacza, że statek zostanie niemal na pewno wyniesiony rakietą Falcon.

W poniedziałek 16 listopada United Launch Alliance, czyli operator rakiet Delta i Atlas, oświadczył, że nie złożył oferty w przetargu na wyniesienie satelity GPS 3-X w 2018 roku, ogłoszonym przez Siły Powietrzne USA. Miał to być pierwszy tego typu przetarg USAF przeprowadzony na rzeczywiście konkurencyjnych zasadach. Do tej pory, czyli od przeszło dekady, ULA była jedynym wykonawcą spełniającym wszystkie wymagane kryteria. SpaceX to druga firma w historii, która uzyskała certyfikat pozwalający na wynoszenie satelitów dla sił zbrojnych i rządu USA.

ULA wskazała dwa powody niezłożenia oferty w przetargu. Pierwszym jest wydany przez Kongres USA zakaz używania silników rosyjskiego pochodzenia, RD-180, używanych w rakiecie Atlas. Dokładnie rzecz biorąc, zakaz zawarty w 2015 National Defense Authorization Act, stanowi, że do wyniesienia na orbitę ładunku wojskowego lub rządowego, zleconego w formule konkurencyjnej, nie mogą zostać użyte silniki RD-180 opłacone po 1 lutego 2014 roku.

W Kongresie decydują się jeszcze losy poprawek, które umożliwiłyby na zasadzie wyjątku wykorzystanie przez ULA czterech z 15 silników w przetargach rządowych. Poprawki jednak zawetował 22 października 2015 roku prezydent Barack Obama. Biały Dom ma otrzymać ich nową wersję jeszcze w tym roku. Jak zauważa USAF i ULA, brak takiego wyjątku sprawi, że mimo wprowadzenia konkurencyjności do przetargów, stan faktyczny będzie taki, że jeden monopol (ULA) zostanie zamieniony na inny (SpaceX).

Drugim powodem jest transparentność finansowa. USAF zastrzegły bowiem w dokumentacji przetargowej, że wykonanie zlecenia nie może być w żadnej części sfinansowane środkami pochodzącymi z innych kontraktów rządowych. ULA stwierdziła, że nie ma takiego systemu rachunkowo-sprawozdawczego, który byłby w stanie potwierdzić taki stan rzeczy.

Przetarg na wyniesienie GPS 3-X jest pierwszym z 9 przetargów na zasadach konkurencyjnych, które mają zostać ogłoszone przez USAF w najbliższych miesiącach. Obejmą one wyniesienie 6 satelitów GPS 3, satelity SBIRS, DMSP i bliżej nieokreślonego AFSPC-9.

(ULA, USAF, SFN)

Comments are closed.