Rosja wstrzyma starty rakiet Dniepr?

0

Rosja nie wyklucza wstrzymania startów rakiet Dniepr z uwagi na problemy związane ze środowiskiem i sytuacją ekonomiczną.

Według agencji prasowej Interfax minister obrony Federacji Rosyjskiej miał zakomunikować agencji kosmicznej Roskosmos, że program Dniepr stał się ekonomicznie wątpliwy oraz niebezpieczny dla środowiska. Komisja wojskowo-przemysłowa ma zdecydować w nadchodzącym miesiącu o przyszłości programu.

Rakiety Dniepr powstają z wycofanych z użytku międzykontynentalnych rakiet balistycznych SS-18 “Satan”. Rakiety takie startują w kosmos od 1999 roku, dzięki współpracy Rosji, Ukrainy i Kazachstanu. Do celów pokojowych wykorzystuje  je się po 20 latach służby. Minister obrony zarzuca programowi Dniepr, że “wysysa” on zasoby jego resortu.

Do tej pory rakiety Dniepr startowały 17 razy, z kosmodromów Bajkonur i Jasnyj. Wyniosły 62 satelity z 12 krajów. Używane są do satelizacji małych i średnich satelitów. Powszechnie uważa się je za tanie, dlatego zarzut nieekonomiczności wydaje się zaskakujący.

Na ten rok planowane są starty dwóch egzemplarzy rakiet Dniepr, w tym jednej z pierwszym polskim satelitą naukowym “Lem”. Nie padły jednak żadne stwierdzenia podważające plany co do tych dwóch startów.

Zobacz też:

Comments are closed.