BRITE-PL Lem: testy EMC

0

Nastąpiła publikacja kolejnego odcinka BRITE-TV. Tym razem mowa jest o testach typu EMC (kompatybilności elektromagnetycznej) pierwszego polskiego satelity naukowego.

Polski projekt BRITE-PL (BRIght Target Explorer) składa się z dwóch satelitów naukowych. Pierwszy z nich – BRITE-PL Lem – zostanie pod koniec września tego roku umieszczony na orbicie. Ten satelita od listopada zeszłego roku jest już zintegrowany i obecnie przechodzi serię testów. Kolejny satelita – BRITE-PL Heweliusz – zostanie wystrzelony w przyszłym roku.

Testy EMC (kompatybilności elektromagnetycznej) są ważnym etapem przygotowań do misji satelity. W przypadku projektu BRITE-PL te testy odbyły się w specjalnej komorze na Wojskowej Akademii Technicznej. Ta komora mieści się w Warszawie. O testach EMC opowiada na poniższym filmie dr inż. Marcin Stolarski – jeden z konstruktorów satelity BRITE-PL Lem.

{youtube}dx-st8FNo0k{/youtube}
Satelita BRITE-PL Lem – testy EMC / Credits –

Niebawem prawdopodobnie będziemy mogli się spodziewać zakończenia testów satelity BRITE-PL Lem i wysyłki na kosmodrom. W najbliższych miesiącach można się spodziewać transportu tego satelity do kosmodromu Jasnyj niedaleko granicy Rosji z Kazachstanem. Tam nastąpi integracja Lema oraz trzech/czterech innych satelitów z rakietą nośną Dniepr przed startem, który planowany jest pod koniec tego roku.

(CBK, BRITE-PL)

Comments are closed.