Przygotowania do startu BRITE-PL Heweliusz

0

Trwają przygotowania do startu BRITE-PL Heweliusz. Satelita został już zintegrowany z rakietą nośną.

Dziewiętnastego sierpnia chińska rakieta Chang Zheng CZ-4B wystartuje z kosmodromu Taiyuan wynosząc dwa satelity. Głównym ładunkiem tego lotu jest satelita obserwacji Ziemi Gaofen-2. Dodatkowym ładunkiem w tym locie jest polski satelita naukowy BRITE-PL Heweliusz.

Polski satelita został przetransportowany do Chin na początku sierpnia wraz z dedykowanym zasobnikiem. Na miejscu jest także zespół inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych, których zadaniem jest przygotowanie satelity do startu.

Z dostępnych informacji wynika, że 6 sierpnia miało miejsce spotkanie polskich i chińskich inżynierów odpowiedzialnych za przygotowania do lotu oraz operacje podczas startu rakiety. Wykonano też prace nad satelitą: kilku testów integracji BRITE-PL Heweliusz z zasobnikiem i wreszcie – integracji z rakietą. Do integracji doszło w sobotę 9 sierpnia.

W galerii powyżej obejrzeć można kilka zdjęć z prac nad BRITE-PL Heweliusz. Na zdjęciach widać polski zespół inżynierów oraz współpracujących z nimi Chińczyków.

Warto tu dodać, że zasobnik satelity został zaprojektowany, zbudowany i przetestowany w Polsce. Zasobnik nosi nazwę „Dragon”.

Start rakiety CZ-4B jest zaplanowany na 19 sierpnia na godzinę 06:15 CEST. Strona chińska rzadko relacjonuje na żywo starty swoich rakiet, więc prawdopodobnie dopiero kilkadziesiąt minut po starcie dojdzie do oficjalnego potwierdzenia zakończenia lotu.

Comments are closed.