Dragon C2+: piąty dzień misji

0

Ten artykuł będzie stale aktualizowany w miarę postępów wydarzeń. Zapraszamy do relacji “na żywo” z piątego dnia misji Dragon C2+. Na ten dzień zaplanowane jest otwarcie włazów pomiędzy Międzynarodową Stacją Kosmiczną a kapsułą Dragon. Otwarcie włazów powinno nastąpić około godziny 13:40 CEST.

Godzina 23:02 CEST (26.05.2012)
Poniżej prezentujemy nagranie wywiadu z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dotyczące kapsuły Dragon i misji C2+.

{youtube}FZavdmhmuRI{/youtube}
Załoga ISS opisuje kapsułę Dragon / Credits – NASA TV,

Godzina 13:00 CEST (26.05.2012)
NASA TV kończy transmisję z otwarcia włazów. Wczorajszy oraz dzisiejszy dzień to niewątpliwie szczególne punkty w historii lotów kosmicznych, a sukces pojazdu Dragon oraz firmy SpaceX z pewnością przyczyni się do silniejszego rozwoju prywatnego sektora kosmicznego w najbliższej przyszłości. Warto tutaj wspomnieć o konkurentach firmy SpaceX, pracujących obecnie nad własnymi systemami transportowymi (załogowymi lub tylko transportowymi), między innymi są to: Orbital Sciences i ich pojazd Cygnus, Sierra Nevada Corporation oraz pojazd DreamChaser, a także tacy potentaci sektora kosmicznego jak Boeing czy ATK. Przyszłość lotów na niską orbitę okołoziemską z pewnością zapowiada się ciekawiej niż jeszcze kilka lat temu.

Godzina 12:58 CEST (26.05.2012)
Na godzinę 17:25 CEST planowana jest konferencja prasowa z członkami Ekspedycji 31, dotycząca wczorajszych oraz dzisiejszych wydarzeń.

Godzina 12:50 CEST (26.05.2012)
Astronauci zabezpieczają przejście łączące moduł Harmony z wnętrzem pojazdu firmy SpaceX.

Godzina 12:40 CEST (26.05.2012)
Załoga nadal czeka na pozwolenie Kontroli Misji na ponowne wejście na pokład pojazdu Dragon. W międzyczasie powietrze z pojazdu nadal jest mieszane z powietrzem Stacji, usuwając tym samym wszelkie nieprawidłowości w rozkładzie gazów, np. skupisk ditlenku węgla, który mógł się zgromadzić w jakiejś części wnętrza kapsuły.

Godzina 12:14 CEST (26.05.2012)
Jeden z astronautów podsumował stan powietrza wewnątrz pojazdu Dragon słowami: “Pachnie jak w nowym samochodzie”.

Godzina 12:11 CEST (26.05.2012)
Załoga wycofuje się na pokład Stacji. Ponowne wejście będzie możliwe za około 20 minut – załoga będzie jednak musiała nadal używać masek i gogli. Powodem jest decyzja Kontroli Misji, która zadecydowała, iż przez najbliższe 45 minut sprzęt ochronny będzie musiał pozostać w użyciu.

Godzina 12:09 CEST (26.05.2012)
Za kilka chwil uruchomiony zostanie system wentylacyjny, którego zadaniem będzie wymieszanie powietrza na pokładzie pojazdu.

Godzina 11:54 CEST (26.05.2012)
Pierwsi astronauci znajdują się już na pokładzie pojazdu firmy SpaceX. Załoga pracuje w maskach i goglach – jest to standardowe wyposażenie zabezpieczające, używane w trakcie pierwszego wejścia do nowego modułu Stacji. Głównym zadaniem po wejściu będzie szybka inspekcja wnętrza, analiza składu powietrza oraz instalacja systemu wentylacyjnego. Następnie załoga wycofa się na około 20 minut i odczeka aż powietrze ze statku wymiesza się z powietrzem na Stacji. Wtedy także załoga będzie mogła ponownie wejść na pokład Dragona – tym razem już bez konieczności użycia masek i gogli.

Astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po raz pierwszy na pokładzie pojazdu Dragon
(NASA TV)

Godzina 11:53 CEST (26.05.2012)
Wydano pozwolenie na otwarcie włazu pojazdu Dragon.

Godzina 11:51 CEST (26.05.2012)
Operacja wyrównywania ciśnień powinna zakończyć się za kilka minut. Według informacji pochodzących z Centrum Kontroli Misji, załoga wyprzedza plan dzisiejszego dnia o niemal dwie godziny.

Uruchomiono już kamerę znajdującą się wewnątrz pojazdu.

Godzina 11:46 CEST (26.05.2012)
Właz znajdujący się po stronie modułu Harmony został już otwarty. Kolejny właz – statku Dragon – będzie mógł zostać otwarty dopiero po wyrównaniu ciśnienia, tak aby było ono jednakowe po obu stronach.

Podgląd z kamery znajdującej się w module Harmony na właz prowadzący do pojazdu Dragon (NASA TV)
Podgląd z kamery znajdującej się w module Harmony na właz prowadzący do pojazdu Dragon
(NASA TV)

Godzina 11:33 CEST (26.05.2012)
Kontrola Misji wydała pozwolenie na wyrównanie ciśnienia pomiędzy kompleksem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej a pojazdem Dragon.

Godzina 11:28 CEST (26.05.2012)
Nim załoga będzie mogła wejść na pokład pojazdu, konieczne będzie odczekanie około 20 minut. Konieczność tej pauzy jest podyktowana wymogami bezpieczeństwa – kontrolerzy misji wolą poczekać aż powietrze znajdujące się obecnie wewnątrz Dragona wymiesza się za pomocą systemu wentylacyjnego z powietrzem Stacji. Następnie astronauci będą już mogli wejść na pokład pojazdu kosmicznego firmy SpaceX.

Godzina 11:26 CEST (26.05.2012)
NASA TV rozpoczyna transmisję z otwarcia włazów. Załoga wykonała prace szybciej względem planu, dlatego oczekiwane wejście na pokład pojazdu Dragon nastąpi wcześniej niż pierwotnie planowano.

Godzina 10:30 CEST (26.05.2012)
Za około godzinę powinna rozpocząć się transmisja z otwarcia włazów i wejścia astronautów na pokład pojazdu Dragon, który został wczoraj po raz pierwszy w historii przyłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie załoga stacji zajmie się rozładunkiem nieco ponad 500 kilogramów ładunku – głównie żywności, ale też ubrań, toreb do transportu ładunków, części zapasowych oraz eksperymentów NanoRack. W następnej kolejności na pokład załadowane zostanie około 620 kilogramów ładunku, który ma zostać bezpiecznie sprowadzony na Ziemię. Dragon pozostanie zacumowany do modułu Harmony do czwartku, 31 maja, a następnie zostanie odłączony i jeszcze tego samego dnia wejdzie w atmosferę, by wylądować na zachód od południowej części Kalifornii.

Godzina 08:46 CEST (26.05.2012)
Po udanym czwartym dniu misji Dragon C2+, w trakcie którego doszło do historycznego przyłączenia prywatnego pojazdu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), czas na dalsze prace. Dziś nastąpi otwarcie włazów pomiędzy Dragonem a modułem Harmony, po czym rezydenci Stacji wejdą do wnętrza kapsuły. To wydarzenie powinno nastąpić około godziny 13:40 CEST. Poniżej prezentujemy podsumowanie wczorajszych prac.

{youtube}bGoJ66WNapE{/youtube}
Podsumowanie czwartego dnia misji Dragon C2+ / Credits – NASA,

Pojazd Dragon w pozycji RTL, tuż przy module Harmony (NASA TV)
Pojazd Dragon w pozycji RTL, tuż przy module Harmony (NASA TV)

{jathumbnail off} Misja Dragon C2+ jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.