Copenhagen Suborbitals testuje silnik TM65

0

Dwudziestego maja Copenhagen Suborbitals przeprowadziło udane odpalenie nowego silnika TM65. Jest to na chwilę obecną największy na świecie amatorski silnik na paliwo ciekłe.

Organizacja Copenhagen Suborbitals jest regularnym tematem naszych artykułów (po raz ostatni o tej grupie pisaliśmy między innymi tutaj). W ubiegłym roku udało im się przeprowadzić pierwszy udany start swojej rakiety HEAT-1X, jednak nie był on zbyt spektakularny, gdyż osiągnięto wysokość zaledwie 2,8km. Od tego czasu grupa zweryfikowała swoje plany i rozpoczęła budowę silnika na paliwo ciekłe (HEAT-1X napędzany był silnikiem hybrydowym). Rezultatem tych prac jest silnik TM65.

Nowa jednostka jest o wiele bardziej zaawansowanym produktem niż wcześniejsze projekty grupy. W niedzielę, 20 maja nastąpiło pierwsze uruchomienie tego silnika. W czasie 30 sekund działania spalono 700 litrów paliwa, którym był etanol. Jako utleniacza użyto ciekłego tlenu.

Sam test zakończył się sukcesem. Silnik działał przez wymagany czas bez uszkodzeń oraz zdobyto cenne dane, które będą teraz analizowane. Jedynym problemem było małe ciśnienie w układzie ciekłego tlenu zaraz po uruchomieniu silnika, co objawiło się jego nieregularną pracą na początku. Grupa konstruktorów podjęła pracę nad rozwiązaniem tego problemu.

W międzyczasie trwają także prace nad kapsułą Tycho Deep Space, która w przyszłości ma służyć wynoszeniu 1 osoby w locie suborbitalnym. Niedawno dostarczono fotel w którym przyszli załoganci będą odbywać tę podróż.

Zapraszamy do obejrzenia poniższych nagrań oraz galerii zdjęć z testu.

{youtube}bqASqda0ylc{/youtube}
Opis budowy i działania silnika TM65. Credit: Copenhagen Suborbitals

{youtube}zRyh66zPy5U{/youtube}
Test silnika TM65 z dnia 20 maja 2012 roku. Credit: Copenhagen Suborbitals

Widok na silnik TM65. Credit:Thomas Pedersen

Fotel dla kapsuły Tycho Deep Space. Credit: Kristian von Bengtson

Fotel dla kapsuły Tycho Deep Space. Credit: Kristian von Bengtson

Comments are closed.