Test duńskiego systemu rakietowego LES na Bałtyku

0

Dziś (12.08.2012) duńska organizacja Copenhagen Suborbitals przeprowadziła na Morzu Bałtyckim test działania systemu ratunkowego kapsuły Tycho Deep Space. Próba nie miała całkowicie pomyślnego przebiegu na skutek niestabilnego lotu w fazie wznoszenia oraz braku osiągnięcia odpowiedniej wysokości dla poprawnego zadziałania spadochronów.

Dokonania duńskiej organizacji Copenhagen Suborbitals na bieżąco opisujemy na łamach serwisu Kosmonauta.net. Pod koniec zeszłego miesiąca ta organizacja przeprowadziła testowy lot rakiety SMARAGD-1, który miał dość niepożądany przebieg.

Z kolei na weekend 10-12 sierpnia zaplanowano test systemu ucieczkowego LES (Launch Escape System), którego zadaniem będzie pełnienie zabezpieczenia w przyszłości w razie niepowodzenia w czasie początkowej fazy lotu. Wieżyczka systemu LES ma odciągać kapsułę TDS z człowiekiem na pokładzie na bezpieczną odległość od rakiety wynoszącej.

Pierwotnie weryfikacja działania LES miała się odbyć w dniu wczorajszym, 11 sierpnia, jednak na skutek niesprzyjających warunków, panujących na duńskim poligonie startowym na wschód od wyspy Bornholm, próbę odłożono na niedzielę.

Do startu doszło ostatecznie dzisiaj około godziny 9:10 CEST. Niestety kapsuła wraz z działającą wieżyczką LES nie wykazywała cech stabilnego lotu. Mimo to zainicjowano proces rozwijania spadochronów, który nie został ukończony na skutek niskiej wysokości osiągniętej przez kapsułę TDS (prawdopodobnie jedynie 200-300 metrów).

Na materiale wideo udostępnionym przez duńskie media widoczny jest początkowy, niestabilny lot kapsuły, następnie odstrzelenie systemu LES oraz późniejsze rozwinięcie spadochronu hamującego (poprzedzone odstrzeleniem górnej części kapsuły). W momencie gdy TDS uderzyła w wodę, doznając przy tym pewnego uszkodzenia, spadochrony główne wciąż nie były rozłożone. Zespołowi organizacji CS udało się odzyskać główny element systemu wieżyczki ratunkowej LES oraz podjąć kapsułę TDS, która pomimo twardego wodowania, nie nabrała wody.

Według planów kapsuła TDS, o masie około 500 kg i średnicy 2 metrów, miała zostać wyniesiona przez system LES na wysokość około 1 km. Napęd LES tworzy silnik z 4 dyszami o sile ciągu 80 kN. Wysokość systemu LES wraz z przyłączoną kapsułą TDS wynosi 8 metrów.

Głównym celem testu miało być przetestowanie systemu spadochronów, składających się z jednego spowalniającego oraz trzech głównych, z których każdy posiada powierzchnię 40 m2. Dodatkowo członkowie organizacji CS zamierzali sprawdzić w działaniu system nadający kapsule TDS właściwą orientacją po wylądowaniu. Dotychczas kapsuła w wodzie odwracała się do góry spodem.

Z pierwszych informacji wynika, iż Duńczycy są mimo wszystko zadowoleni z przebiegu testu. Zebrano dużą ilość wartościowych danych, których analiza zajmie z pewnością dużo czasu. Realizowane testy pokazują, że wciąż sporo kwestii wymaga dopracowania. Na obecny sezon planowane są jeszcze trzy starty rakiet (SMARAGD-2 oraz SAPPHIRE-1 i -2).

Postępy prac Copenhagen Suborbitals są komentowane na Polskim Forum Astronautycznym.

(CS)Grafika ilustrująca poszczególne etapy nominalnego lotu systemu ratunkowego LES / Credits: Kristian von Bengtson

Comments are closed.