Copenhagen Suborbitals – lot rakiety SMARAGD-1

0

Duńska organizacja Copenhagen Suborbitals przeprowadziła 27 lipca 2012 roku test rakiety SMARAGD-1. Test miał dość nieoczekiwany przebieg, gdyż w trakcie startu nastąpiło oderwanie osłony rakiety, co doprowadziło do niekontrolowanego lotu. Natomiast pomiędzy 10 a 12 sierpnia ta organizacja przeprowadzi kolejny test rakietowy.

Organizacja Copenhagen Suborbitals jest regularnym tematem naszych artykułów (po raz ostatni o tej grupie pisaliśmy między innymi tutaj). W ubiegłym roku udało im się przeprowadzić pierwszy udany start swojej rakiety HEAT-1X, jednak nie był on zbyt spektakularny, gdyż osiągnięto wysokość zaledwie 2,8km. Od tego czasu grupa zweryfikowała swoje plany i rozpoczęła budowę silnika na paliwo ciekłe (HEAT-1X napędzany był silnikiem hybrydowym). Rezultatem tych prac jest silnik TM65. Copenhagen Suborbitals ma zamiar zbudować i przetestować system załogowego transportu suborbitalnego.

Aby osiągnąć ten cel, Copenhagen Suborbitals ma zamiar przeprowadzić szereg testów rakiet, silników oraz innych współpracujących systemów. Jedną z jednostek jest konstrukcja SMARAGD.

SMARAGD to mała, dwustopniowa rakieta przeznaczona do badania komunikacji dalekiego zasięgu, systemów rozłączania i wielu innych. Jej masa wynosi 161 kg. Ta jednostka celowo została zaopatrzona w niewielkie ilości paliwa by przeprowadzić testy kontroli i zweryfikować stabilność jej lotu. W ten sposób ograniczono też pułap lotu do około 8 km.

Do startu misji SMARAGD-1 doszło 27 lipca 2012 roku, o godzinie 13:00 CEST. Rakieta wystrzelona została z morskiej platformy startowej, należącej do Copenhagen Suborbitals. Start odbył się z duńskiego poligonu wojskowego, znajdującego się na wschód od wyspy Bornholm. Nieco ponad sekundę po starcie doszło do ułamania noska (osłony) rakiety, co wprowadziło niekontrolowany ruch i uszkodzenie systemu spadochronów.

{youtube}_KggOGyUw4k{/youtube}
Start SMARAGD-1 – 27.07.2012 / Credits –

Kilka dni po starcie opublikowano nagranie z kamery znajdującej się na pokładzie rakiety. Na nagraniu widać bardzo chaotyczny ruch po utracie osłony.

{youtube}emZaWrhC-bA{/youtube}
Lot SMARAGD-1, zarejestrowany przez kamerę na pokładzie rakiety / Credits –

W tej chwili trwa analiza wyników zebranych w trakcie misji SMARAGD-1. Organizacja CS planuje przeprowadzić misję SMARAGD-2, w ramach której rakieta zostanie napełniona pełną ilością paliwa. Czy przed SMARAGD-2 Duńczycy dokonają jeszcze jednej próby rakietowej, dzięki czemu poprawią konstrukcję noska rakiety? W tej chwili tego nie wiadomo.

Natomiast już za kilka dni, pomiędzy 10 a 12 sierpnia, Copenhagen Suborbitals planuje przeprowadzić test swojej kapsuły Tycho Deep Space oraz ratunkowej jednostki LES (Launch Escape System). W trakcie tego lotu kapsuła Tycho Deep Space osiągnie maksymalną wysokość 1000 m, a następnie opadnie do wód Bałtyku na spadochronach.

Postępy prac Copenhagen Suborbitals są komentowane na Polskim Forum Astronautycznym.

(CPH Sub, PFA)

Pierwsze momenty lotu SMARAGD-1 - 27.07.2012 / Credits -  Jev Olsen, Copenhagen Suborbitals

Comments are closed.