Przelot planetoidy 2012 KT42 – 29.05.2012

0

Dwudziestego dziewiątego maja 2012 roku nastąpił przelot małej planetoidy o nazwie 2012 KT42 obok Ziemi. Najmniejszy dystans pomiędzy naszą planetą a tą planetoidą wyniósł zaledwie 0,05 odległości do Księżyca, czyli około 20 tysięcy kilometrów.

Przeloty bardzo małych planetoid pomiędzy Ziemią a Księżycem to dość częste zjawisko. Jednakże, do lat 90. XX wieku większość takich bardzo małych planetoid umykała detekcji. Dopiero od czasu wprowadzenia robotycznych systemów obserwacyjnych i zaawansowanych programów przeglądowych udaje się wykrywać takie obiekty jeszcze przed przelotem. Tak też stało się w przypadku 2012 KT42.

Wielkość tej planetoidy została oszacowana na zaledwie 6 metrów – jest to dość typowy rozmiar “kosmicznych okruchów”, które zbliżają się do Ziemi. Moment największego zbliżenia nastąpił około godziny 09:06 CEST. Najmniejsza odległość od Ziemi w momencie przelotu wyniosła zaledwie 20 tysięcy kilometrów – bliżej niż satelity geostacjonarne.

Ostatni taki bliski przelot nastąpił wczoraj, 28 maja 2012 roku, kiedy to planetoida 2012 KP24 znalazła się w odległości około 0,15 dystansu pomiędzy Ziemią a Księżycem. Przelot 2012 KT42 jest już czwartym zjawiskiem tego typu mającym miejsce w maju bieżącego roku w odniesieniu do małych planetoid, których trajektoria przebiega pomiędzy Ziemią a Księżycem.

W ostatnich tygodniach takie bliskie przeloty obiektów kosmicznych znalazły się w centrum uwagi za sprawą firmy Planetary Resources, która docelowo zamierza pozyskiwać surowce z tego rodzaju planetoid. Planetary Resources planuje przy pomocy pojazdów serii “Arkyd 200”, dokonywać przelotów w pobliżu takich planetoid w celu szybkiego zebrania dużej ilości informacji na temat ich populacji oraz składu. Firma ma nadzieję na oszacowanie w ten sposób wartości tych małych obiektów odwiedzających okolice Ziemi.

Comments are closed.