Alarm na Stacji ISS (24.03.2012)

0

W ubiegłą sobotę członkowie Ekspedycji 30 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zmuszeni zostali schronić się w swoich statkach Sojuz w wyniku zagrożenia związanego z uderzeniem małego fragmentu rosyjskiego satelity typu Kosmos. Na pokładzie trwają także przygotowania w związku z przybyciem statku transportowego ATV-3.

Ewakuację we wczesny sobotni poranek 24 marca zarządził Dyrektor Lotu Jerry Jason po wykryciu w ramach badań balistycznych niewielkiego zagrożenia zderzenia kosmicznego odłamku ze Stacją ISS. Członkowie załogi zmuszeni byli zająć miejsca w swoich statkach Sojuz, które gwarantują możliwość szybkiego powrotu na Ziemię w razie zaistnienia konieczności szybkiej ewakuacji.

Astronauci obudzeni zostali w sobotę o godzinie 05:30 CET. Następnie przekazano im informację o konieczności zajęcia miejsc w swoich statkach. Fragment satelity był śledzony w piątek rano, jednak informacja o potencjalnym bliskim przelocie zbyt późno trafiła do kontrolerów i manewr zmiany orbity Stacji ISS nie był możliwy do przeprowadzenia. Moment największego zbliżenia fragmentu przypadł na 8:28 CET w sobotę. Minimalna odległość wynosiła około 23 kilometry.

Dowódca Ekspedycji 30. Dan Burbank wraz z rosyjskimi kosmonautami Antonem Szkaplerowem i Anatolijem Iwaniszynem zajęli miejsca w swoim Sojuzie TMA-22, który zacumowany jest do zwróconego ku przestrzeni kosmicznej modułu Poisk. Amerykanin Don Petit, Rosjanin Oleg Kononienko i przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej Andre Kuipers zajęli z kolei miejsca w swoim Sojuzie TMA-03M, zacumowanym do modułu Rasswiet.

Był to trzeci przypadek w historii kiedy astronauci ze Stacji ISS musieli schronić się w swoich statkach Sojuz w wyniku zagrożenia związanego z potencjalnym uderzeniem kosmicznego odłamku. Ostatni raz do takiej sytuacji doszło w czerwcu 2011 roku.

Na Stacji ISS trwają także przygotowania w związku z przybyciem europejskiego statku transportowego ATV-3 Edoardo Amaldi, który od paru dni jest już w drodze do ISS. Inżynierowie Oleg Kononienko i Andre Kuipers powtarzają procedury związane z operacjami podejścia i cumowania statku ATV. Astronauci będą nadzorować automatyczne podejście tego statku do portu cumowniczego znajdującego się w tylnej sekcji modułu Zwiezda. Cumowanie ATV-3 zaplanowane jest na godzinę 00:34 CEST 29 marca.

(NASA)

Comments are closed.