Koniec misji Rossi

0

W pierwszej połowie stycznia NASA zdecydowała o zakończeniu misji RXTE, Rossi X-ray Timing Explorer.

NASA zdecydowała, że 16-letni satelita astronomiczny zostanie wyłączony z powodu degradacji przyrządów. RXTE przesłał ostatnie dane 4 stycznia, a dzień później operatorzy wyłączyli statek do tej pory badający czarne dziury i gwiazdy neutronowe.

RXTE został wystrzelony rakietą Delta II 30 grudnia 1995 roku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska astronoma Bruno Rossiego, zmarłego w 1993 roku. Prowadził obserwacje Wszechświata w promieniach rentgenowskich, mierząc jego zmiany w okresie mikrosekund i miesięcy. Satelita przenosił eksperymenty przygotowane przez Goddard Space Flight Center, University of California i Massachusetts Institute of Technology. Obserwacje RXTE pomogły astronomom w badaniach gwiazd neutronowych, pulsarów, czy pozostałościach gwiazd.

Decyzja o zakończeniu misji RXTE zapadła w 2010 roku po przeglądzie misji przez niezależnych ekspertów, którzy uznali, że misja ma niższy priorytet w stosunku do innych misji NASA.

Statek został wprawiony w ruch obrotowy. Obecnie krąży po orbicie o nachyleniu 23 stopni i wysokości 470×481 km. Mający masę ponad 3 ton satelita powinien wejść w atmosferę między rokiem 2014 a 2023 rokiem.

(NASA)

Comments are closed.