W dniu 23 stycznia grupa plam o numerze 1402 wygenerowała rozbłysk klasy M8.7. Jest to najsilniejszy rozbłysk od listopada 2011 roku. Temu rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy, przynajmniej częściowo skierowany ku Ziemi.
Od ponad tygodnia na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej obserwujemy dwa aktywne obszary, które otrzymały oznaczenia 1401 i 1402. Obie grupy wygenerowały już kilka rozbłysków klasy M, z których na wyróżnienie zasługuje długotrwały rozbłysk klasy M3.2 połączony z koronalnym wyrzutem masy (CME) z 19 stycznia. Nie był to koniec rozbłysków wygenerowanych przez jedną z tych grup.
Dwudziestego trzeciego stycznia grupa 1402 wygenerowała rozbłysk klasy M8.7, któremu towarzyszyło dość wydatne CME. Podobnie jak 19 stycznia i tym razem rozbłysk trwał kilka godzin a maksimum przypadło na godzinę 04:59 CET. Poniższe nagranie prezentuje opisywany rozbłysk oraz wygenerowane CME.
{youtube}YEXI_uXNLSg{/youtube}
Rozbłysk z 23 stycznia 2012 / Credits – NASA, ESA, SOHO, SXI, SDO, ve3en1
Wygenerowane CME przynajmniej częściowo pędzi ku Ziemi z dość dużą prędkością około 2200 km/s. CME dotrze do okolic Ziemi już jutro, około godziny 15:00 CET (plus minus 7 godzin) i prawdopodobnie wywoła bardziej rozległe zorze polarne. Czy na tyle rozległe, by można je było zobaczyć z Polski? To dość mało prawdopodobne, jednak możliwe.
Opisywany w tym artykule rozbłysk klasy M8.7 jest jedenastym względem mocy rozbłyskiem wygenerowanym przez Słońce w obecnym, 24. cyklu aktywności słonecznej. Rekord należy do rozbłysku klasy X6.9, który nastąpił 9 sierpnia 2011 roku.
Aktywność słoneczna jest stale monitorowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.