Odwołanie startu ScopeDome Hevelius 2

0

W dniu 19 listopada 2011 roku nie dojdzie do startu misji stratosferycznej ScopeDome Hevelius 2. Przyczyną odwołania startu jest awaria jednego z elementów komputera pokładowego.

Zespół startowy i pościgowy misji ScopeDome Hevelius 2 przybył do Warszawy już 17 listopada. Przez cały następny dzień trwały przygotowana do startu – integracja elektroniki, przygotowywanie gondoli i testy sprzętu. Niestety, dość szybko zidentyfikowaliśmy możliwą usterkę jednego z elementów komputera pokładowego i przez kolejne kilkanaście godzin próbowaliśmy zrozumieć naturę awarii. Już po północy, 19 listopada, wspólnie zadecydowaliśmy o odwołaniu startu.

Zespół startowy doszedł do wniosku, że start z usterką takiej natury niesie ze sobą zbyt duże ryzyko utraty sprzętu. W kolejnych dniach i tygodniach przeanalizujemy usterkę oraz ustalimy grafik przygotowań do kolejnej próby startu.

Niemniej jednak zapraszamy wszystkich do CAMK w Warszawie (ul. Bartycka 18), skąd o godzinie 11:00 CET powinien odbyć się start balonu stratosferycznego o nazwie BOBAS.

W tym artykule przedstawiliśmy podstawowe informacje na temat misji ScopeDome Hevelius 2.

Comments are closed.