Shenzhou 8 wylądował po eksperymentach cumowania na orbicie

0

Kapsuła powrotna chińskiego bezzałogowego statku Shenzhou 8, który wystartował 31 października, a następnie przeprowadził dwa udane eksperymenty cumowania do modułu orbitalnego Tiangong 1, pomyślnie wylądowała 17 listopada.

Shenzhou 8 po umieszczeniu na orbicie 31 października 2011 roku, po trzech dniach samodzielnego lotu, 3 listopada zacumował do modułu Tiangong 1 umieszczonego na orbicie 29 września – niewielkiego modułu będącego prototypem stacji załogowej. Do cumowania zastosowano system APAS, który jest stosowany przez Rosję oraz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jest zatem zgodny ze światowym standardem. Operację przeprowadzono na orbicie o wysokości około 350 km.

Po dziesięciu dniach wspólnego lotu Shenzhou 8 odłączył się od Tiangonga, odsunął się na 140 metrów, po czym ponownie zacumował. 16 listopada Shenzhou 8 odcumował już na stałe, po czym – analogicznie jak w statkach Sojuz – kapsuła powrotna statku wylądowała, w dniu 17 listopada o godz. 11:32 UTC w autonomicznym regionie Wewnętrznej Mongolii. Shenzhou 8 spędził w kosmosie 16 dni, 13 godzin i 33 minuty.

{youtube}4EOQg739Ic4{/youtube}
Film ukazujący odcumowanie statku Shenzhou 8 od modułu Tiangong 1, a następnie powtórne zacumowanie / Źródło: youtube.com, SpaceVidsNets

Statki typu Shenzhou, wzorowane na rosyjskich Sojuzach, stanowią podstawę chińskiego programu załogowego. Do tej pory odbyły się trzy loty załogowe tych statków:

  • Shenzhou 5 – pierwszy chiński lot załogowy w 2003 r.,
  • Shenzhou 6 – dwuosobowa załoga testowała w 2005 r. możliwości pracy w kosmosie,
  • Shenzhou 7 – pierwsze wyjście w otwarty kosmos w 2008 r.

Ze względu na ryzykowne manewry cumowania do innego statku znajdującego się na orbicie, lot Shenzhou 8 był bezzałogowy – wszystkie manewry przeprowadzono automatycznie.

W 2012 roku przewidziane są dwa dalsze loty Shenzhou 9 i 10, z których przynajmniej jeden będzie załogowy. Ich celem będą dalsze eksperymenty cumowania z Tiangong 1, i możliwe, że również z wejściem na jego pokład. W 2013 roku przewiduje się umieszczenie na orbicie Tiangong 2 , a w 2016 roku Tiangong 3, udoskonalonych załogowych modułów orbitalnych wyposażonych w systemy podtrzymywania życia. Do każdego z nich zacumują kolejno po dwa statki Shenzhou. Docelowo, w 2020 roku powstanie załogowa stacja orbitalna złożona z trzech modułów o całkowitej masie ok. 60 t. Będzie ona wymiarami, jak i kształtem, porównywalna z dawną rosyjską stacją Mir.

Warto odnotować przeprowadzenie podczas lotu Shenzhou 8 siedemnastu eksperymentów biologicznych przygotowanych w Niemczech. Eksperymenty koordynowała niemiecka agencja kosmiczna DLR. Jest to pierwszy przykład międzynarodowej współpracy Chin w Kosmosie w programie lotów załogowych.

Źródła

Spotkanie na orbicie: Tiangong 1 (po lewej) i Shenzhou 8 (po prawej) - grafika / Źródło: Xinhua News Agency

Comments are closed.