Start balonu BOBAS

0

Dzisiaj na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN przeprowadzany będzie test stacji naziemnej na potrzeby projektu BRITE-PL (dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych). Podczas testu zostanie wypuszczony przynajmniej jeden balon stratosferyczny. Przekaz z balonu będzie dostępny w Internecie.

Godzina 23:57 CET
Prezentujemy film zawierający sekwencje z dnia startu balonu stratosferycznego BOBAS:

{youtube}STnqI6y1FGI{/youtube}
BRITE-TV – “Dotknąć kosmosu” – news / Credits: youtube.com, mstolarski

Godzina 18:09 CET
Grupa pościgowa dotarła kilkadziesiąt minut temu do centrum kontroli misji. Zgrany został materiał filmowy w jakości HD, na którym w piękny sposób uchwycone zostały sceny z lotu balonu. Film ukaże się w Internecie niebawem.

Godzina 15:32 CET
Zdjęcia z operacji podjęcia kapsuły znajdują się w galerii artykułu.

Godzina 15:23 CET
Balon misji BOBAS dotarł prawdopodobnie na wysokość powyżej 30 km. Odległość w linii prostej od miejsca startu do miejsca lądowania wyniosła 108 km.

Godzina 15:18 CET
Od kilkudziesięciu minut obie kapsuły misji BOBAS znajdują się już na ziemi. Ekipa pościgowa podjęła już ładunek i jest w drodze powrotnej do centrum sterowania misją w CAMKu, w Warszawie.

Godzina 13:20 CET
Balon z kapsułami znajduje się na wysokości 20 km i znajduje się kilkadziesiąt km na płd-wschód od Warszawy. Pozycję można śledzić na żywo (SQ5FNQ-11).

Godzina 12:40 CET
Od około 30 minut balon misji BOBAS oddala się od miejsca startu kierując się na wschód, południowy-wschód i obecnie znajduje się w okolicy wioski Rudno.

Start misji balonu stratosferycznego odbędzie się w ramach serii misji BOBAS (Built Ocassionally Balloon-Attached Sattelite). Jeśli nie wystąpią żadne problemy techniczne to przekaz z balonu będzie można oglądać w Internecie.

Start na żywo będzie można oglądać na stronie BRITE-PL.Miejsce lądowania kapsuły misji BOBAS-6 / Credits: Adam Piech i Krzysztof Kanawka

Miejsce lądowania kapsuły misji BOBAS-6 / Credits: Adam Piech i Krzysztof Kanawka
Ekipa pościgowa z podjętą kapsułą misji BOBAS-6 / Credits: Adam Piech i Krzysztof Kanawka

Comments are closed.