Nowy numer PROXIMA już dostępny

0

Ukazał się czwarty tegoroczny numer biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych Proxima. W bieżącym numerze naszego biuletynu mamy dwa szczególne tematy.

W październiku swoje 100-lecie istnienia obchodzi American Association of Variable Star Observers (AAVSO). Jak w telegraficznym skrócie podsumować wiekową historię tak cenionej organizacji? Podjął się tego zadania Marian Legutko. W swoim artykule opisał początki zainteresowań gwiazdami zmiennymi, wydarzenia mające wpływ na powstanie AAVSO, a także kierunki działalności i rozwoju stowarzyszenia.

W Poradniku obserwatora natomiast premiera fotometrii CCD na naszych łamach i materiał Marcina Wardaka „Jak zabrać się za fotometrię CCD gwiazd zmiennych”. Technika CCD już kilka lat temu weszła pod strzechy polskich miłośników astronomii, a obecnie staje się coraz bardziej popularna za sprawą bardziej dostępnych cen detektorów CCD. Prezentowany dziś materiał ma formę wstępu do działań miłośników gwiazd zmiennych na tym polu i mam nadzieję, że w kolejnych wydaniach będziemy mogli prezentować czytelnikom dalsze doświadczenia autora.

Ponadto nasze stałe cykle, czyli News, Kalendarium, Gwiezdne kataklizmy i Poradnik obserwatora z ostatnią już częścią cyklu prezentującego zmienne możliwe do obserwacji gołym okiem.

 

W cyklu Nasze obserwacje tym razem artykuł na temat ciekawej gwiazdy symbiotycznej, jaką jest CH Cyg, wsparty wieloletnimi obserwacjami autora.

A na deser „Obserwacje aktywności słonecznej w zakresie pochodni fotosferycznych” oraz podsumowanie aktywności słonecznej w III kwartale br. oparte o badania członków Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego w Żychlinie.

Przypominam, że biuletyn PROXIMA wydawany jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF.

Dostępny jest pod adresem: http://www.astronomica.pl/proxima6.pdf

Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html

Życzę miłej lektury!

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Krzysztofowi Kidzie za przesłany tekst.

Comments are closed.