Uroczyste otwarcie Spaceport America

0

W poniedziałek uroczyście otwarto Spaceport America – pierwszy na świecie kosmodrom dedykowany turystycznym lotom kosmicznym.

Brytyjski miliarder Richard Branson otworzył uroczyście w poniedziałek 18 października pierwszy na świecie port kosmiczny dedykowany lotom turystycznym, który będzie portem macierzystym dla floty statków SpaceShipTwo i jego firmy Virgin Galactic.

Terminal w trakcie budowy, 22 października 2010 / Credits: J. Simmons, WikiCommonsBranson ochrzcił budynek portu rozbijając o niego butelkę szampana. Budynek zaprojektowany został przez biuro architektoniczne lorda Normana Fostera, a położony jest w stanie Nowy Meksyk w USA, ok. 140 km na północ od El Paso.

Z kosmodromu dotychczas wynosiła ładunki firma UP Aerospace (osiem startów od 2009 roku), a teraz dołączy do niego Virgin Galactic, z dwoma samolotami WhiteKnightTwo i pięcioma statkami SpaceShipTwo. Lot samolotem Virgina wykupiło już ponad 400 osób. Około 150 z nich stawiło się na otwarciu portu kosmicznego w Nowym Meksyku. W otwarciu wzięli udział również Buzz Aldrin, drugi człowiek, który stanął na powierzchni Księżyca.

Kosmodrom (czerwony punkt) na mapie stanu Nowy Meksyk / Credits: Paalexan, WikiCommons

Historia Spaceport America sięga 1992 roku, kiedy to władze Nowego Meksyku zdecydowały się na rozwój lokalnego przemysłu astronautycznego. Po kilku latach zdecydowano się przeznaczyć działkę o powierzchni 27 km2 na kosmodrom. Ówczesny gubernator stanu Bill Richardson podchwycił ten pomysł. Fundacja X-Prize zgodziła się przeprowadzić swój konkurs w Nowym Meksyku przyciągając różne firmy z branży. W 2006 roku rozpoczęto przygotowania prawne do budowy ośrodka. Wiosną 2007 pobliskie hrabstwo, na mocy referendum, ustanowiło nowy podatek “na kosmodrom”.  Rok później kolejny samorząd przeznaczył 40 milionów USD na rozwój ośrodka. Trzecie hrabstwo odmówiło finansowania. W 2008 roku ośrodek, z tymczasową infrastrukturą, miał już licencję na przeprowadzanie startów pionowych i poziomych. Virgin Galactic zawarł umowę leasingu ośrodka na 20 lat (za cenę 1 miliona USD rocznie przez 5 lat plus dodatkowe opłaty zależnie od ilości wykonywanych lotów), jako główny operator.

SpaceShipTwo podchodzi od lądowania / Credits: Virgin GalacticBudowę terminalu zaprojektowanego przez lorda Fostera rozpoczęto w czerwcu 2009 roku. Trzy czwarte jego kosztu (w tym innych budynków infrastruktury i pasa startowego), ok. 212 mln. USD, pokryły władze lokalne.

Branson zapowiedział, że pierwszy lot w wykonaniu jego firmowego statku powinien odbyć się w przeciągu 12 miesięcy. Nie wykluczył także, że w przeciągu kilku lat jego flota mogłaby oferować loty z Los Angeles do Londynu trwające jedną godzinę.

Zobacz też:

Źródło: Space Travel

Comments are closed.