Nieudany lot Interstellar Technologies

0

Rakieta Momo-2 japońskiego startupu Interstellar Technologies spektakularnie rozbiła się w kilka sekund po starcie.

Interstellar Technologies to japoński start-up rozwijający rakiety suborbitalne. Grupa wywodzi się z założonego w 1997 roku klubu rakietowego, który w 2003 roku przekształcił się w spółkę. Zespół od wielu lat rozwijał rakietę Momo, która ma wynosić 20 kg ładunku w locie suborbitalnym na wysokość ponad 100 kilometrów. Jest to pierwsza japońska rakieta w pełni rozwijana przez podmiot prywatny.

Podczas lotu ładunek mógłby wykonywać eksperymenty od 2 do 6 minut w mikrograwitacji. Na ostatnim etapie lotu byłby odzyskiwany przy pomocy spadochronu.

Profil lotu rakiety Momo / Interstellar Technologies

30 czerwca spółka próbowała wystrzelić swoją drugą rakietę. Poprzedni lot, który zakończył się niepowodzeniem dokładnie rok wcześniej, dotarł na wysokość 20 kilometrów, po czym utracona została łączność, wywołując odcięcie pracy silnika.

Drugi lot, długiej na 10 metrów i szerokiej na 50 cm rakiety Momo-2, miał również przekroczyć umowną granicę kosmosu. Jednak w 4 sekundy po starcie z Taiki na wyspie Hokkaido wyłączył się silnik i ważąca około 1 tony rakieta opadła na wyrzutnie wywołując gwałtowną eksplozję. Nikt nie został ranny.

Katastrofa rakiety Momo-2 z 30.06.2018 / Interstellar Technologies

W tej chwili jeszcze nie wiadomo jak katastrofa wpłynie na dalszy rozwój oraz prace spółki.

(Japan Times)

Comments are closed.