20 lat programu Copernicus

0

W czerwcu mija 20 lat od podpisania manifestu, który rozpoczął europejski program monitoringu środowiska Copernicus. Z siedmioma będącymi już na orbicie satelitami Sentinel, które dostarczają dziennie terabajty danych, program Copernicus jest największym dostawcą danych obserwacji Ziemi na świecie.

Z okazji dwudziestolecia programu usługodawcy, komisarze unijni, dyrektorzy ESA i inni zaangażowani w Copernicusa spotkali się we włoskim Baveno nad jeziorem Maggiore, miejscu narodzin programu, aby omówić dotychczasowe osiągnięcia oraz perspektywy na przyszłość.

Jezioro Maggiore i Baveno widziane z Sentinela-2 / ESA

Manifest podpisany w 1998 roku proponował stworzenie operacyjnego programu monitoringu środowiska.

20 lat później program Copernicus został w pełni uruchomiony i dostarcza danych do usług stosowanych w takich dziedzinach jak urbanizacja, bezpieczeństwo żywienia, podnoszenie się poziomu oceanów, zmniejszanie się pokrywy lodowej, katastrofy naturalne oraz zmiany klimatyczne.

Dane oferowane z programu Copernicus są w pełni bezpłatne i dostępne dla każdego na świecie – to kluczowe założenie programu.

„Program Copernicus dokonał niesamowitego postępu w ciągu ostatnich 20 lat dzięki wszystkim zaangażowanym partnerom. Ten innowacyjny program monitoringu środowiska jest symbolem zjednoczonego badania kosmosu w Europie czy też »zjednoczonej Europy w kosmosie«”, powiedział Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Johann-Dietrich Wörner.

„Program łączy program kosmiczny z korzyściami dla mieszkańców i gospodarki europejskiej i jednocześnie tworzy bardziej konkurencyjny przemysł kosmiczny w Europie”.

Unia Europejska zarządza programem, zaś Europejska Agencja Kosmiczna rozwija, buduje i wystrzela poszczególne satelity Sentinel. Jest ona również operatorem części misji i zapewnia dostarczanie danych od innych dostawców.

Dodatkowo Eumetsat pełni funkcję operatora oceanicznej części misji Sentinel-3 i będzie odpowiedzialny za misję Sentinel-4, 5 oraz 6, gdy zostaną wystrzelone.
Dotychczas na orbitę trafiło siedem satelitów Sentinel: para radarowych Sentineli-1, para optycznych Sentineli-2, para Sentineli-3 z szeregiem instrumentów naukowych oraz pojedynczy Sentinel-5P monitorujący zanieczyszczenie powietrza.

150 tysięcy użytkowników jest już zarejestrowanych w ESA, ale ponieważ dane są dostępne dla każdego, to prawdziwa liczba odbiorców jest nieznana, ale z pewnością znacznie wyższa.

Kolejne trzy misje Sentineli są obecnie budowane, a sześć dalszych konceptów misji jest ewaluowanych.

Te nowe misje oraz rozwój nowych rynków dla danych są przyszłością programu Copernicus. Sukces programu przez pierwsze 20 lat został odniesiony dzięki silnemu partnerstwu UE, ESA i usługodawców, jednak sam program dalej rozwija się wraz ze zmieniającą się sytuacją na rynku obserwacji Ziemi.

„To wspaniałe, że ESA jest częścią programu Copernicus od samego początku. Cieszymy się, że dalej możemy zapewniać wiedzę ekspercką ESA jako kluczową część programu”, komentuje Josef Aschbacher, dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA.

„Copernicus naprawdę przynosi korzyści Europejczykom, dostarcza nowych miejsc pracy oraz wpływa na wzrost ekonomiczny. Cieszymy się, że ESA ma tutaj ważną rolę do spełnienia w przyszłości”.

Źródło: Polskojęzyczna strona ESA

Comments are closed.