40. rocznica satelity Prospero

0

Mija właśnie 40 lat od włączenia się Wielkiej Brytanii w eksplorację kosmosu. W 1971 roku kraj ten wystrzelił satelitę Prospero. Dziś Wielka Brytania pozostaje jedynym krajem w historii, który posiadał i utracił techniczne środki do samodzielnego wynoszenia statków kosmicznych.

W piątek, 28 października 2011, mija 40 lat od momentu, gdy Wielka Brytania stała się 6. krajem w historii potrafiącym umieścić na orbicie sztucznego satelitę. Satelita Prospero, technologiczny i naukowy satelita demonstracyjny, został wystrzelony 28 października 1971 roku rakietą Black Arrow z australijskiej pustyni Woomera.

Z okazji okrągłej rocznicy naukowcy i inżynierowie z University College London będą próbowali nawiązać łączność z satelitą, a firma Space Insight za pomocą swojego przyrządu Starbrook wykonała zdjęcia przelatującego satelity. Space Insight wykonuje dla UK Space Agency i ESA obserwacje typu space situational awareness.

Obraz przedstawia satelitę przelatującego z prędkością 27 000 km/h przez gwiazdozbiór Pegaza, po swojej okołobiegunowej orbicie, której wysokość waha się między 500 a 1300 km.

Ruch Prospero uwieczniony przez kamerę Starbrook firmy Space Insight / Credits: Space InsightProspero, oznaczany również jako X-3, a wcześniej Puck, został zbudowany przez Royal Aircraft Establishment z Farnborough. Miał masę 66 kilogramów. Swoją nazwę uzyskał, gdy rząd Wlk. Brytanii podjął decyzję o anulowaniu programu Black Arrow, i wiadomo było, że satelita będzie ostatnim statkiem, jaki znajdzie się na pokładzie rakiety tego typu.

Start odbył się o 04:09 GMT z obszaru startowego LA-5B poligonu Woomera w południowej Australii. Start powiódł się i Zjednoczone Królestwo stało się szóstym krajem na świecie zdolnym do wyniesienia satelity własnymi środkami. Poprzedni start z satelitą Orba (X-2) nie powiódł się.

Rejestrator taśmowy statku uległ awarii 24 maja 1973. Mimo że satelita został oficjalnie wyłączony w 1996, gdy zlikwidowano stację śledzenia w Lasham, to jeszcze w 2006 roku można było odebrać sygnały nadawane przez Prospero na częstotliwości 137,560 MHz. Z uwagi na wysoką orbitę statek pozostanie w przestrzeni kosmicznej jeszcze przez co najmniej 100 lat.

Wielka Brytania jest jedynym krajem w historii, który posiadał własne środki wynoszenia satelitów, ale zrezygnował z nich.

Źródło: SPX

Comments are closed.