Gliese 581g nie istnieje!

0

Nastąpiła publikacja nowej porcji danych z programu HARPS, z których jednoznacznie wynika, że egzoplaneta Gliese 581g nie istnieje.

30 września 2010 roku świat obiegła informacja o detekcji egzoplanety skalistej krążącej idealnie po środku ekosfery układu planetarnego Gliese 581. Obiekt nazwano Gliese 581g (w skrócie Gl 581g). Masa Gl 581g była szacowana jest na minimum 3,1 masy Ziemi – miała więc to być z całą pewnością egzoplaneta skalista. Obiekt miał krążyć wokół swej gwiazdy macierzystej – słabego czerwonego karła – w odległości około 22 mln kilometrów (0,146 AU) z czasem 36,56 dnia.

Bardzo szybko pojawiły się jednak wątpliwości co do istnienia tej egzoplanety. Już 12 października zmieniono status Gliese 581g na “niepotwierdzony”. Astronom Francesco Pepe z obserwatorium w Genewie nie doszukał się sygnałów egzoplanet Gliese 581g i 581f (drugiego obiektu wykrytego przez zespół Vogt’a) w zebranych danych. Rozpoczęła się ożywiona dyskusja w kręgach astronomicznych na temat metodyki pomiarowej oraz analizy danych. Co pewien czas pojawiały się kolejne publikacje naukowe związane z tą egzoplanetą, jednak wciąż opierały się one na wówczas dostępnych danych i było oczywiste, że dopiero nowa porcja danych z programu HARPS pozwoli na rozwiązanie zagadki istnienia Gl 581g.

Prawie rok później znamy już odpowiedź – Gliese 581g nie istnieje. Nowe dane z HARPS wykluczają tę możliwość. Tę informację przekazano na konferencji o nazwie “Extreme Solar Systems II” w Jackson Lake w USA. Informacja o Gliese 581g jest jedną z ważnych, jakie tam zaprezentowano – o innych, być może ważniejszych, napiszemy już niebawem.

Czas więc pożegnać się z Gliese 581g – jedną z najciekawszych egzoplanet, które… nie istnieją. Prace naukowe związane z tą egzoplanetą pozwoliły nam lepiej poznać układ Gliese 581 oraz inne, znane egzoplanety znajdujące się w nim.

(Oprócz Gliese 581g wykazano także, że Gliese 581f nie istnieje. Ten obiekt jednak nigdy nie znalazł się w centrum zainteresowania społeczności naukowej, bowiem miał krążyć znacznie poza ekosferą).

W układzie Gliese 581 znajduje się jeszcze jedna egzoplaneta, na której mogą istnieć warunki wystarczające dla powstania i utrzymania życia. Ta egzoplaneta to Gliese 581d.

Comments are closed.