Specjalne nagrody trafiły do polskich konstruktorów łazików marsjańskich

0

Białostoccy i toruńscy inżynierowie zostali wyróżnieni po tym, jak w czerwcu odnieśli sukces w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

Wojciech Głażewski, członek Mars Society Polska, otrzymał wyróżnienie Infrastruktury Badawczej Europlanet. Przedstawiciele tej wspieranej przez Unię Europejską agendy docenili entuzjazm i energię, z jakimi Polak zaangażował się w prowadzenie projektu budowania łazików marsjańskich. Jako koordynator i jeden z konstruktorów uczestniczył on w trzech edycjach konkursu University Rover Challenge. Ostatnie zmagania zakończyły się wielkim sukcesem dla drużyny, której przewodził. Zdobycie pierwszej nagrody przez Polaków wzbudziło ogromne zainteresowanie krajowych mediów tematyką badań kosmicznych i stało się zachętą dla innych młodych naukowców.

Nagrody stanowią ważne wyróżnienie dla młodych konstruktorów. Jest to kolejny krok na drodze ku osiąganiu realnych korzyści i komercjalizacji efektów wypracowanych podczas zawodów URC – mówi Łukasz Wilczyński z Planet PR, rzecznik projektu URC 2011.

Jury doceniło także przedstawiony przez Głażewskiego pomysł zorganizowania przez Mars Society Polska europejskiej edycji URC. Zawody mogłyby zaangażować w budowę łazików jeszcze więcej studentów z Europy.

Szczególne wyróżnienie spotkało również konstruktorów toruńskich. Ekipa otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia dla podkreślenia roli, jaką odegrali w promocji i rozwoju miasta.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Pani Karolinie Potempie za przesłany tekst.

Comments are closed.