Korea ma zainwestować w polski sektor kosmiczny

0

Korea Institute for Advancement of Technology podpisała 19 lipca porozumienie o współpracy z Polską Przedsiębiorczą i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. KIAT chce inwestować w sektor kosmiczny w Polsce.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, 19 lipca Koreański Instytut Nowych Technologii podpisał porozumienie o współpracy z Polską Przedsiębiorczą oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Cieszę się, że udało się pozyskać znaczącego partnera biznesowego, który słynie z innowacyjnych rozwiązań technologicznych – powiedział wiceminister gospodarki Rafał Baniak w trakcie uroczystego podpisania porozumienia.

KIAT we współpracy z Polską planuje rozwijać technologie kosmiczne. Dzięki podpisanemu porozumieniu mają rozpocząć się rozmowy o pierwszym we wspólnym projekcie polsko-azjatyckim z firmą MAGMA, autorem łazika marsjańskiego. Łazik zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Firma Magma, która dzięki programowi AIP Seed Capital otrzymała dofinansowanie na dalszy rozwój i realizację kolejnych robotów. Korea, obecny lider światowy w programach kosmicznych, dzięki współpracy z Polską planuje rozwijać swoje zainteresowanie technologiami kosmicznymi, które w ostatnim czasie znów zyskują na popularności.

Podpisanie porozumienia z KIAT / Credits: Ministerstwo GospodarkiZa sprawą porozumienia z KIAT do Polski trafią nowoczesne technologie. Porozumienie ułatwi także ich komercjalizację oraz usprawni wymianę doświadczeń między firmami, organizacjami i instytucjami zarówno w Polsce, jak i Korei. Warto uczyć się od najlepszych – podkreślił wiceminister Baniak. Decyzja Korei dowodzi ponadto, że polska innowacyjność jest dostrzegana na całym świecie. Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Polski Przedsiębiorczej, dodał: Dzięki wspólnemu działaniu młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą mieli szansę wdrażania rozwiązań, które do tej pory były dla nich nieosiągalne. Poprawi to z pewnością konkurencyjność produkowanych przez nich technologii.

To druga wizyta przedstawicieli KIAT w Polsce. Podczas marcowego, pierwszego spotkania Korea wyraziła chęć współpracy. Pozytywne rekomendacje na temat polskich naukowców i inżynierów zachęciły Koreę do podjęcia działań w obszarze dwustronnego transferu technologii, a także komercjalizacji i industrializacji nowych technologii między naszymi państwami. Dzięki współpracy ułatwiona zostanie także wymiana doświadczeń między firmami, organizacjami i instytucjami w Polsce i Korei, co bezpośrednio wpłynie na wzrost innowacyjności ich działalności.

Zespół i łazik MAGMA-2Korea Institute for Advancement of Technology to publiczna instytucja prowadząca działania na rzecz promowania polityki technologicznej, w tym m.in. budowy infrastruktury przemysłowej, technologii oraz transferu i komercjalizacji technologii przemysłowej. Współpracuje z krajami europejskimi w ramach European Enterprise Network.

Źródło: MG, Przedsiębiorcza Polska

Comments are closed.