Koło Naukowe OFF-ROAD – podsumowanie osiągnięć

0

Podsumowanie sukcesów Koła Naukowego Pojazdów
Niekonwencjonalnych OFF-ROAD podczas serii Rover Challenge.

Autorem artykułu jest Pani Amelia Krysa – serdecznie dziękujemy!

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD działające na Politechnice Wrocławskiej kończy sezon międzynarodowych zawodów z serii Rover Challenge z wieloma nagrodami konkursów towarzyszących, w tym: 6 złotymi medalami, 1 srebrnym, 1 brązowym oraz 1 wyróżnieniem. Tak wysokie wyniki z pojedynczych konkurencji przyczyniły się do dwukrotnego uzyskania tytułu zwycięzców w klasyfikacji generalnej. Był to okres wprowadzenia wielu twórczych rozwiązań technologicznych, na których nie spoczęli. Rok 2024 rozpoczęli razem z najnowszą, ósmą już konstrukcją Projektu łazika marsjańskiego Scorpio – Scorpio Infinity, która miała swoją premierę w listopadzie ubiegłego roku. 

Scorpio Infinity został dostosowany do terenów panujących na Marsie oraz na Księżycu, tak aby z łatwością mógł pokonywać różnorodne tereny – od kraterów, przez kamieniste zbocza, po piaszczysty regolit. Dzięki temu łazik znakomicie poradził sobie mierząc się z różnorakimi misjami. Załoga projektu jest niesamowicie dumna z osiągnięć, jakie zdobyli i postępu, jaki udało im się wykonać. 

W tym roku członkowie Koła pojechali na każde zawody, na jakie się zgłosili. Zmierzyli się również z nowymi wyzwaniami, które w zależności od kraju, w którym odbywały się zawody nieco różniły się między sobą. Sezon rozpoczęli od Australian Rover Challenge odbywających się w Adelajdzie na południu Australii, a następnie polecieli na drugą stronę globu do Stanów Zjednoczonych, gdzie w stanie Utah odbywało się University Rover Challenge. Nieco ponad miesiąc po zakończeniu zawodów w Ameryce, pojawili się w Ankarze w Turcji na Anatolian Rover Challenge i zakończyli sezon wracając po pięciu latach ze wzmocnioną siłą na European Rover Challenge w Krakowie. Siedem miesięcy prac w sezonie zawodów, uczyniło cały rok najbardziej intensywnym, jaki kiedykolwiek doświadczyli. 

Udział w Anatolian Rover Challenge / Credits – Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, Politechnika Wrocławska

Już na pierwszych zawodach wraz z odpowiednim przygotowaniem, zajęli I. miejsce podczas każdej z czterech misji. Zadania wymagały przede wszystkim pracy zespołowej, ale również wiązały się z umiejętnościami zręcznego posługiwania się ramieniem robotycznym łazika, jazdą autonomiczną, czy przeniesienia kamieni ważących do 10 kilogramów. Dodatkowo, drużyny miały za zadanie odzyskać wodę z zamrożonej próbki piasku, co Projekt Scorpio wykonał  jako pierwsza drużyna w historii zawodów i uzyskał jej najwięcej! To wszystko zagwarantowało im tytuł zwycięzców całych zawodów Australian Rover Challenge 2024! 

Pod koniec maja, na najbardziej marsjańskiej powierzchni  na ziemi – na terenie Mars Desert Research Station, Koło Naukowe OFF-ROAD konkurowało z wieloma najlepszymi, międzynarodowymi drużynami podczas University Rover Challenge. Dzięki wyciągniętym wnioskom z poprzednich lat, udało im się poprawić ubiegłoroczny wynik i uzyskać  wyższe miejsce w rankingu. W tym roku zajęli aż XIII. miejsce spośród 38 finalnych drużyn. Wynik nie byłby tak wysoki, gdyby nie doświadczenie członków Koła na temat komunikacji z łazikiem na duże odległości. Są to jedyne takie zawody, podczas których mogą testować łączność na odcinkach powyżej 100 metrów. Przyczyniła się do tego również nawiązana współpraca z innym kołem naukowym działającym na Politechnice Wrocławskiej – Akademickim Klubem Lotniczym. Dzięki nim byli jedną z niewielu drużyn posiadającą drona. Zawody w Stanach wymagały zlokalizowania niedostępnego dla łazika sprzętu, użycia Spektrometru Ramanowskiego do wykrycia śladów życia oraz umożliwienia startu rakiecie. Przełomowym momentem w historii ich Koła była konkurencja autonomiczna, podczas której uzyskali najwyższy wynik jak do tej pory!

Trzy lata po rozpoczęciu pierwszego Anatolian Rover Challenge w Turcji, Projekt Scorpio nadal podtrzymuje tytuł zwycięzców! W tym roku oprócz zdobycia czterech medali w konkursie towarzyszącym “Challenge to Shine”, zostali również wyróżnieni za świetną prezentację na temat konstrukcji i poszczególnych technologii na łaziku. Tak wysokie wyniki zawdzięczają całemu zespołowi, a w szczególności nowym operatorom. Każda z misji została wykonana z ogromną precyzją i nieszablonowym myśleniem. A wszystko po to, by zmierzyć się z wyzwaniami, z którymi nie spotkali się na poprzednich zawodach. Należały do nich między innymi przeciągnięcie wózka oraz podczas konkurencji nocnej, włączenie zasilania i wykonanie zdjęć wyznaczonych przedmiotów. 

Zamknięciem sezonu był dla nich European Rover Challenge odbywający się w Krakowie. Zawody wymagały od nich, aby popracować nad spójną i dość wymagającą dokumentacją, a na miejscu zmagać się z konkurencjami na Mars Yardzie – przygotowanym terenie na wzór Marsa. Tu również pracowali nad zręcznością i skutecznością wykonywanych zadań, takich jak zebranie trzech sond z gleby w jak najkrótszym czasie. Dodatkowo zespół przedstawił prezentację na temat całego projektu i ich rozwiązań technologicznych. Pomimo wielu przeciwności losu, udało im się ukończyć te zawody będąc na V. miejscu spośród 25 finalistów.

Udział w ERC 2024 / Credits – Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, Politechnika Wrocławska

Koło Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD dowodzi, że ciężka i wytrwała praca przynosi efekty, a na laurach się nie osiada, tylko marzy się dalej. Już po powrocie rozpoczęli prace nad konstrukcją nowego manipulatora oraz modeli naukowych, które sprawdzą się podczas zawodów w sezonie 2025. 

(OFF-ROAD)

Leave A Reply