Rozbłysk klasy X7.1 z grupy 3842 (02.10.2024)

0

Drugi najsilniejszy rozbłysk w tym cyklu!

Po prawie trzech tygodniach względnie niskiej aktywności słonecznej nasza Dzienna Gwiazda wyemitowała rozbłysk klasy X7.1. Jest to obecnie drugi najsilniejszy rozbłysk w tym cyklu.

Ostatni silniejszy rozbłysk został wyemitowany przez Słońce w dniu 14 września 2024. Był to rozbłysk klasy X4.5. Przez kolejne prawie trzy tygodnie aktywność słoneczna pozostała na niższym poziomie – zanotowano przeważnie rozbłyski dolnych stanów klasy M.

Sytuacja zmieniła się pod koniec września za sprawą szybko rozwijającej się grupy o numerze 3842. Ten obszar aktywny wyemitował w nocy z 30 września na 1 października rozbłysk klasy M7.1

Dzień później, 2 października o godzinie 00:20 CEST (tuż po północy) nastąpiła faza maksymalna rozbłysku klasy X7.1. W momencie emisji tego rozbłysku grupa 3842 znajdowała się już w centralnej części tarczy słonecznej.

Jest to drugi najsilniejszy rozbłysk w obecnym cyklu słonecznym. Najsilniejszy z dotychczasowych był klasy X8.7 i został wyemitowany 14 maja 2024. Jest dość prawdopodobne, że w kolejnych miesiącach Słońce wyemituje kolejne równie silnie rozbłyski.

Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME), przynajmniej częściowo skierowany ku Ziemi. Pierwsze modele propagacji tego CME, jeszcze z 2 października 2024, sugerują, że wybita plazma znajdzie się w pobliżu Ziemi około 4 lub 5 października. To CME może wywołać rozległe zorze polarne na Ziemi, aczkolwiek wstępny model CME sugeruje, że nie jest to “ogromny” wyrzut materii. Niemniej jednak jest dość prawdopodobne, że przynajmniej w północnej Polsce będzie możliwe zaobserwowanie zorzy polarnej.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w tym cyklu słonecznym oraz najsilniejszych rozbłysków w 2022 roku, w 2023 roku.

(PFA)

Leave A Reply