SES: prace nad Astrą-1N i ekspansja w Afryce

0

Konsorcjum SES informuje o postępach prac przygotowawczych do wystrzelenia satelity Astra-1N oraz o nawiązaniu współpracy z operatorem Wananchi, obsługującym kraje wschodniej Afryki.

ASTRA-1N

Satelita Astra-1N / Credits: SES Astra

Satelita Astra-1N przechodzi obecnie wstępne sprawdzenia przed startem. Statek jest już w Gujanie Francuskiej i poleci czwartą w tym roku rakietą Ariane 5. Jej start, wraz z satelitą BSAT-3C, przewidziany jest na 1 lipca.

Po skończeniu przeglądu w budynku S5 ośrodka startowego statek zostanie załadowany paliwem, a potem zintegrowany z rakietą nośną.

Astra-1N to najnowszy satelita pasma Ku, jaki trafi do floty operatora SES Astra, spółki-córki SES. Satelita będzie świadczył usługi DTH, w tym telewizji HD, na kontynencie europejskim. Ma masę ponad 5,3 tony i ma działać przez 15 lat. Początkowo trafi na pozycję geostacjonarną 28,2oE, a potem, już na stałe, na pozycję 19,2oE.

Afryka

Logo Zuku / Credits: ZukuSES SA zawiązało współpracę z kenijskim operatorem i telewizją Wananchi. Firmy wspólnie uruchomią usługę DTH pod nazwą Zuku TV, która będzie działała we wschodniej Afryce, czyli krajach takich jak Kenia, Tanzania, Uganda, Etiopia, Rwanda, Burundi czy Malawi. W krajach tych z usług telewizji płatnej korzysta około 1% odbiorców. Zuku TV będzie korzystała z transponderów SES.

Dodatkowo, SES uruchomi program szkoleniowy dla monterów telewizji, aby odbiorcy mieli gwarancję poprawnej instalacji i odbioru usługi. Na razie program ELEVATE ruszył w Nairobi. W lipcu obejmie także Ugandę i Tanzanię.

Logo YellowSat / Credits: YellowSatSES podpisał także umowę z francuskim start-upem YellowSat mającym dostarczać łączność internetową do firm, instytucji pozarządowych i rządowych w Afryce.

YellowSat będzie pierwszym klientem SES, który skorzysta z nowej orbity (47oW) satelity NSS-703, którego wiązki nie są już kontrolowane w osi północ-południe. YellowSat będzie sprzedawał przepustowość transponderów, potrzebny osprzęt dodatkowy, a także dedykowane urządzenia śledzące satelitę, tańsze od standardowych urządzeń do automatycznego śledzenia. Charakter satelity i zastosowanych urządzeń pozwoli zaoferować firmie tańsze usługi na terenie Kontynentu.

Źródła: SES [1], SES [2], Space Daily

Comments are closed.