Nieudany debiut Astry z Florydy

0

Kolejny nieudany start rakiety firmy Astra!

Ddziesiątego lutego nastąpił długo oczekiwany start rakiety z Florydy. Niestety, lot zakończył się niepowodzeniem. Cztery CubeSaty zostały utracone.

Pod koniec sierpnia 2021 firma Astra przeprowadziła dziwny start ich rakiety, nazwanej po prostu “Rocket” (wraz z numerem 3.3). Następnie pod koniec listopada 2021 Astrze wreszcie się udało sięgnąć orbity (lot LV0007). Tamte dwa loty – podobnie jak pięć poprzednich wykonano z Alaski. Po tym locie firma Astra informowała, że zamierza wykonywać loty także z Florydy.

10 lutego 2022 roku o godzinie 21:00 CET doszło do startu rakiety Astra z Florydy. W tym locie wykorzystano stanowisko startowe LC-46, niegdyś używane m.in. przez rakiety Athena a ostatnio (2 lipca 2019) wykorzystano do testu AA-2 dla kapsuły MPCV Orion.

Lot rakiety Astra zakończył się niepowodzeniem. O ile pierwszy stopień pracował prawidłowo, o tyle bardzo szybko po separacji stopni doszło do niekontrolowanego obrotu drugiego stopnia rakiety. Cztery CubeSaty (BAMA-1, INCA, QubeSat i R5-S1) zostały utracone.

Nagranie ze startu rakiety firmy Astra – 10.02.2022 / Credits – NASASpaceflight

Z dostępnego przekazu wynika, że zapłon drugiego stopnia mógł być nieprawidłowy. Ponadto, nie doszło do uwolnienia osłon aerodynamicznych rakiety. Na nagraniu widać m.in. gwałtowny ruch rakiety i satelitów w kierunku osłon, co może oznaczać ich uszkodzenie.

Tuż po nieudanym starcie notowania firmy Astra (od niedawna na amerykańskiej giełdzie) dramatycznie spadły – aż o 26%. Chwilowo transakcje akcjami tej spółki były zawieszone.

Notowania akcji spółki Astra w dniu startu – widoczny dramatyczny spadek ceny po nieudanym locie / Credits – stooq.pl

Na siedem startów rakiet firmy Astra sześć było nieudanych. Wielu komentatorów uważa, że firma Astra może jednak nie podołać na tym bardzo “nasyconym rynku” – szczególnie jeśli kolejne starty będą wciąż kończyły się niepowodzeniami.

Był to pierwszy nieudany start rakiety orbitalnej w 2022 roku. Ten start jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NSF)

Comments are closed.