STEREO obserwuje gwiazdy zmienne

0

Należące do NASA sondy STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory) odkryły 122 nowe gwiazdy binarne oraz przeprowadziły badania setek gwiazd zmiennych.

STEREO to rozpoczęta pod koniec 2006 roku misja składająca się z dwóch niemal identycznych sond przeznaczonych do obserwacji Słońca. Obie posiadają na pokładzie instrument zwany Heliocentric Imager (HI), wyposażony w kamery (HI-1 oraz HI-2I), które zaprojektowane i zbudowane zostały przez STFC’s Rutherford Appleton Laboratory oraz Uniwersytet Birmingham. Dzięki temu, że sondy są dwie, możliwe jest obserwowanie Słońca w 3D. Dr Daniel Bewsher z University of Central Lancashire zauważył, że podczas obserwowania wyrzutów materii ze Słońca, w polu widzenia sond zwykle znajduje się również wiele gwiazd. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań obliczono, że do tej pory udało się w ten sposób uchwycić ich aż 893 tysiące. Dr Bewsher spodziewa się, że po dalszych analizach tego zbioru danych uda się odnaleźć w nim znacznie więcej gwiazd binarnych.

STEREO doskonale nadaje się do tego rodzaju badań, gdyż każda z sond planowo obserwuje te same obszary w bardzo stabilny sposób przez okres dochodzący czasem aż do 20 dni, ponadto druga sonda zwykle weryfikuje dość szybko odkrycia pierwszej, co pozwala na przeprowadzanie kolejnych długich badań tych samych obszarów.

Co więcej zespół naukowców zajmujący się badaniami uważa, iż dane ze STEREO mogą się również przydać do poszukiwania planet poza naszym Układem Słonecznym oraz innych badań natury astrosejsmologicznej.

Za całość prac są odpowiedzialne zespoły naukowców z Open University, University of Central Lancashire oraz Rutherford Appleton Laboratory. Wyniki prac półtora tygodnia temu na konferencji National Astronomy Meeting w Llandudno w Środkowej Szkocji ogłosił dr Bewsher.

Źródło: National Astronomy Meeting Press Release

Comments are closed.