Rozbłysk klasy X1.0 – 28.10.2021

0

Rozbłysk najbardziej energetycznej klasy X!

Dwudziestego ósmego października Słońce wyemitowało rozbłysk klasy X. Jest to drugi rozbłysk tej klasy w obecnym cyklu słonecznym.

Grupa o numerze 2887 od 25 października emitowała serie rozbłysków. Do połowy dnia 29 października ta grupa wyemitowała łącznie 43 rozbłyski klasy C, 5 rozbłysków klasy M oraz jeden najbardziej energetycznej klasy X. Najsilniejszym z nich był rozbłysk klasy X1.0, wyemitowany 28 października 2021. Maksimum tego rozbłysku przypadło na godzinę 17:35 CEST. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

Jest to drugi rozbłysk klasy X w obecnym 25. cyklu aktywności słonecznej. Pierwszym rozbłyskiem klasy X był rozbłysk X1.5 z dnia 3 lipca 2021. Tamten rozbłysk był pierwszym rozbłyskiem tej klasy od września 2017.

Nowy cykl aktywności rozpoczął się w grudniu 2019. Naukowcy obecnie podejrzewają, że maksimum tego cyklu nastąpi nieco szybciej niż to wcześniej przewidywano. Nie wydaje się jednak, by to nadchodzące maksimum było silniejsze od poprzedniego. Warto tu jednak zauważyć, że wciąż niewiele wiemy o naszym Słońcu oraz o jego zmienności, choć ostatnie dwa cykle oraz stałe obserwacje za pomocą kosmicznych obserwatoriów takich jak SOHOSDO czy dwóch sond STEREO znacznie poszerzyło naszą wiedzę o naszej Dziennej Gwieździe. Wiemy także, że nasze Słońce jest dość nietypowe w porównaniu z innym podobnymi gwiazdami.

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.