Indie: start PSLV z Resourcesat-2

0

W środę Indie pomyślnie wystrzeliły rakietę PSLV z trzema satelitami. Był to 17. udany start rakiety Polar Satellite Launch Vehicle pod rząd.

W środę 20 kwietnia o godz. 05:42 CEST z indyjskiego kosmodromu wystartowała rakieta PSLV-C16 z trzema satelitami: Resourcesat-2, YouthSat i X-Sat.

Start PSLV-C16 / Credits: M. VedhanPo 18 minutach lotu od czwartego członu rakiety oddzielił się główny ładunek misji, teledetekcyjny satelita Resourcesat-2. Około 40 sekund później oddzieliły się dwa mniejsze satelity. Resourcesat osiągnął orbitę o 900 metrów wyższą od zakładanej, co oznacza, że start i lot rakiety przebiegły bardzo dobrze.

Resourcesat-2 / Credits: ISROUdany start pozwoli ISRO, indyjskiej agencji kosmicznej, odzyskać pewność siebie po dwóch nieudanych startach rakiet GSLV w kwietniu i grudniu zeszłego roku. W ustach oficjeli ISRO o udanym starcie pojawiały się sformułowania “wielki sukces”, “najtańsza i najbardziej godna zaufania rakieta na świecie”, a nawet “słodka siedemnastka”, jak określił start dyrektor centrum układów napędowych na paliwo ciekłe, S. Ramakrishnan.

Resourcesat-2 to 1206 kilogramowy satelita teledetekcyjny, kontynuator misji satelity Resourcesat-1. Będzie on monitorował np. uprawy, pokrywę śnieżną, lodowce, tereny zurbanizowane czy wody powierzchniowe. Jego trzy kamery zostaną uruchomione 28 kwietnia, i wtedy należy spodziewać się pierwszych zdjęć, które będą wykorzystywane nie tylko przez Indie.

Pozostałe ładunki misji to indyjsko-rosyjski Youthsat, o masie 96 kg, i singapurski 106-kilogramowy X-Sat, należący do Nangyang Technological University of Singapore. Youthsat, z jednym ładunkiem rosyjskim i dwoma indyjskimi, będzie badał słoneczne promieniowanie rentgenowskie i gamma. X-Sat będzie satelitą obserwacyjno-technologicznym. Zdjęcia, które wykona, zostaną poddane obróbce już na pokładzie statku.

ISRO wyjawiła, że koszty wystrzelenia rakiety i budowy satelitów Resourcesat-2 i Youthsat wyniosły 2,5 miliarda rupii, tj. ok. 53 milionów USD. Nie zdradzono sumy, za jaką wystrzelono X-Sata, którego umieszczono w rakiecie na zasadach komercyjnych.

Źródła: Space Travel za Press Trust of India

Comments are closed.