STS-134: potwierdzenie daty startu

0

Menedżerowie przygotowujący prom Endeavour do misji STS-134 potwierdzili datę próby startu – 29 kwietnia 2011 roku o godzinie 21:47 CEST.

Trwają prace na wyrzutni startowej LC-39A. Kilkanaście dni temu przez pewien czas istniało ryzyko wstrzymania prac wskutek braku porozumienia pomiędzy amerykańskimi politykami, do którego NASA się przygotowywała. Na szczęście dosłownie w ostatniej chwili osiągnięto kompromis, co bezpośrednio przełożyło się na dalsze prace. Z uwagi na przesunięcie startu misji STS-134 z 20 do 29 kwietnia technicy pracujący na platformie LC-39A dysponują sporym zapasem czasu.

Kilkadziesiąt godzin temu zakończyło się spotkanie Flight Readiness Review (FRR), w którym menedżerowie programu wahadłowców ocenili stan przygotowań do startu. Zgodnie z oczekiwaniami uznano, że 29 kwietnia prom Endeavour będzie gotowy do misji STS-134. Start planowany jest na godzinę 21:47 CEST.

Jednocześnie trwają dyskusje i analizy odnośnie długości misji. Jest możliwe, że misja zostanie przedłużona o jeden dzień i lądowanie nastąpi 14 maja 2011 roku.

Jest bardzo prawdopodobne, że ostatni start promu Endeavour obejrzy sporo ważnych osób – łącznie z prezydentem USA.

(NASA)

Ładunek misji STS-134 / Credits - NASA

Comments are closed.