Testy silników kapsuły Orion

0

Sukcesem zakończyła się pierwsza seria wytrzymałościowych testów silników korekcyjnych dla statku kosmicznego Orion. W przyszłości mają one służyć do korygowania kursu w trakcie powrotu kapsuły do atmosfery ziemskiej…

Firma Aerojet GenCorp Inc. mająca swoją siedzibę w mieście Sacramento w stanie Kalifornia oraz koncern Lockheed Martin przeprowadziły wspólnie serię testów silnika MR-104G. System dwunastu silników tego typu ma być zastosowany w przedziale załogowym statku kosmicznego MPCV Orion. Ich przeznaczeniem jest manewrowanie kapsułą w trakcie powrotu na Ziemię i przelotu przez gęste warstwy jej atmosfery. Dotychczas urządzenia tego typu (MR-104) wykorzystano do napędu takich misji jak próbniki zewnętrznego Układu Słonecznego Voyager czy orbiter planety Wenus Magellan. Zakończony cykl testów dotyczył znacznie nowszej wersji silnika, w której zastosowano nowe rozwiązania techniczne.

Te próby były kolejnym krokiem na drodze do wprowadzenia do służby jednego z możliwych następców promów kosmicznych, które obecnie są wycofywane z eksploatacji. Sprawdzano wytrzymałość silników na wysoki poziom wibracji, wstrząsy i wysokie temperatury – jest to kluczowe badanie pod kątem bezpiecznego przeprowadzenia manewrów post-deorbitacyjnych przyszłych kapsuł Orion.

(Aerojet)

Comments are closed.