Iran żąda dostarczenia Mesbah-1

0

Iran ponawia naciski na Włochy w sprawie budowy i dostarczenia satelity Meshab-1, który miał być wystrzelony w 2005 roku. Włochy odmawiają wykonania umowy z powodu embarga nałożonego na Iran za prowadzenie programu jądrowego.

Iran ponowił naciski na Włochy domagając się dostawy satelity Mesbah-1, którego budowę zlecił włoskiej firmie Carlo Gavazzi Space SpA. Satelita miał zostać wyniesiony w 2005 roku przez Rosję, nigdy jednak tam nie dotarł. W 2005 Rosjanie wynieśli satelitę Sina-1, pierwszego satelitę irańskiego zbudowanego przez Rosjan. Teheran samodzielnie buduje satelitę Mesbah-2, który ma trafić na orbitę w 2011 roku.

Szef irańskiej agencji kosmicznej Hamid Fazeli powiedział, że “Iran ma teraz [własną] rakietę zdolną wynieść Mesbaha-1, ale niestety Włochy pod różnymi pretekstami, jak rezolucje [ONZ] czy sankcje, odmawiają dostarczenia satelity”. “Rozpoczęliśmy rozmowy ze stroną włoską o odzyskaniu satelity”.

Włochy powołują się na liczne embarga nałożone na technologie wykorzystane przy budowie satelity, które nałożono na Iran z powodu programu jądrowego prowadzonego przez ten kraj. Teheran, podobnie jak w przypadku programu kosmicznego, od początku twierdzi, że program jądrowy ma charakter cywilny i pokojowy.

 

Źródło: AFP

Comments are closed.