Profesor Kus opowie o planach budowy teleskopu w Borach Tucholskich

0

Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na wykład otwarty zatytułowany “Teleskop Heweliusza XXI wieku”, który zostanie poprowadzony przez profesora Andrzeja Kusa – wieloletniego dyrektora Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Wykład zostanie wygłoszony w Sali Senatu Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Początek zaplanowany jest na godzinę 10:15 CET, 8 lutego.

Tematem prelekcji będą plany budowy 90-metrowego radioteleskopu w Borach Tucholskich, który nosić będzie imię słynnego gdańskiego astronoma. Przedstawione zostaną wynikające z tego projektu korzyści dla polskiej nauki oraz jego główne założenia konstrukcyjne. Przy swojej planowanej średnicy będzie to bowiem jeden z największych instrumentów naukowych tego typu na Świecie i tylko nieznacznie mniejszy od 100-metrowego radioteleskopu Effelsberg położonego w Niemczech, choć jednocześnie znacznie bardziej od niego nowoczesny.

Jednak biorąc pod uwagę fakt, że największe radioteleskopy – takie jak między innymi Arecibo – nie są zdolne do zmiany pozycji swojej anteny, a także ograniczając listę urządzeń wyłącznie do radioteleskopów “sterowalnych”, wtedy planowany polski radioteleskop stałby się trzecim pod względem wielkości instrumentem badawczym na Świecie.

Inwestycja ma szansę stać się naukową wizytówką Polski na arenie międzynarodowej, zwłaszcza, że ze względu na znacznie niższy poziom szumów radiowych występujących na terenie planowanego miejsca budowy w Borach Tucholskich, teleskop mógłby w zasadzie pracować całą dobę i dodatkowo wejść w skład większej sieci obserwatoriów radioastronomicznych. Obecnie rolę taką pełni 30-metrowy radioteleskop w Piwnicach, będący elementem systemu europejskiej sieci VLBI.

Planowany wykład stanowi element obchodów Roku Jana Heweliusza. Wstęp wolny.

(PG)

Comments are closed.