Seria rozbłysków z grup 1147 i 1149

0

Przez cały 21 stycznia trwały rozbłyski z nowo powstałej grupy plam o numerze 1149. Najsilniejsze z tych rozbłysków były dolnych stanów klasy C. Rozbłyski były skierowane w Ziemię. 22 stycznia ta sama grupa wygenerowała rozbłysk klasy C2. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach jest możliwość wystąpienia jeszcze silniejszego rozbłysku.

Początek nowego roku był nieszczególny na Słońcu. Sytuacja się zmieniła wraz z pojawieniem się grupy 1147 ze stosunkowo dużą plamą, która już 14 stycznia wyemitowała kilka rozbłysków oraz koronalnych wyrzutów masy (CME). Następnie aktywność nieco opadła – aż do wczoraj.

W momencie gdy grupa 1147 była skierowana ku Ziemi (21 stycznia), tuż obok niej zaobserwowano szybko kształtujący się obszar aktywny. Jednocześnie zarejestrowano serię rozbłysków, z których najsilniejsze były dolnych stanów klasy C. Dziś ta grupa otrzymała numer 1149. Obrazy przesłane przez sondę SOHO wydają się sugerować, że nastąpiło kilka słabszych CME, skierowanych w Ziemię. Poniższy film ilustruje wyrzuty materii, które zarejestrowano w dniu 21 stycznia 2011 roku. Są to dość słabe CME, z których najmocniejszy widać pod koniec nagrania.

{youtube}vI5XIZCusY4{/youtube}
21 stycznia na Słońcu / Credits – SOHO, NASA, ESA

Podobnie sonda SDO zarejestrowała serię rozbłysków z tej grupy, co obrazuje poniższe nagranie z 20 i 21 stycznia. Wyraźnie zauważalny jest wzrost aktywności grup 1149 i 1147 w dniu 21 stycznia.

{youtube}egL75lile-g{/youtube}
20-21 stycznia na Słońcu – nagranie 48 godzin aktywności / Credits – SDO, NASA

Czy te rozbłyski mogą wywołać bardziej rozległe zorze polarne na Ziemi? Jest to możliwe, aczkolwiek raczej jedynie dla obszarów położonych bliżej ziemskich rejonów polarnych (np Islandia, północna Norwegia itp). Jeśli jednak nastąpi kolejny silniejszy rozbłysk (np klasy M), to wzrosną szanse na zarejestrowanie zórz polarnych i z terenów Polski.

Wykres aktywności słonecznej z ostatnich dni. Rozbłyski z 21 stycznia są wyraźnie widoczne. / Credits - NOAA, SWPC Bouilder, CO USA

Comments are closed.