Zmiana załogi misji STS-133

0

Astronauta Steve Bowen zastąpi Timothy’ego Koprę w misji STS-133.

Potwierdziły się nieoficjalne doniesienia o złamanym biodrze astronauty. Z racji tego, że do chwili startu pozostało niewiele ponad miesiąc, NASA zadecydowała o zmianie w załodze ostatniego lotu Discovery. Miejsce Kopry zajmie Steve Bowen, weteran lotów STS-126 i 132. Misje astronauty trwały 27 dni 14 godzin i 57 minut.

Bowen brał udział w pięciu spacerach kosmicznych i przejmie część obowiązków Tima Kopry podczas planowanych dwóch wyjść w otwartą przestrzeń. Jednocześnie część zadań rannego astronauty zostanie rozdysponowana na resztę załogi. Tym samym możliwe jest przeprowadzenie lotu bez dalszego przesuwania terminu startu. Dziesięciodniowy lot Discovery ma rozpocząć się 24 lutego.

Misja STS-133 przywiezie ostatni amerykański moduł na ISS. Leonardo odbył już siedem lotów do ISS w roli przenośnego magazynu MPLM (Multipurpose Logistics Module). Po odpowiednich modyfikacjach, już jako Permanent Logistics Module (PMM), zostanie na stale zainstalowany na ISS, na zenitalnym węźle modułu Harmony, zwiększając powierzchnie życiową na ISS o 31 metrów sześciennych.

(NASA)

Comments are closed.