Załogowy Dragon

0

W poniedziałek firma SpaceX wydała oświadczenie na temat propozycji złożonej w ramach drugiej odsłony programu NASA Commercial Crew Development Program (CCDev2). Ma nią być budowa Launch Abort System (LAS), czyli systemu ratunkowego załogi w razie utraty kontroli nad rakietą.

Fundusze na CCDev2 wyniosą w tym roku 200mln dolarów i zostaną rozdzielone pomiędzy firmy, które zgłosiły swoje propozycje dotyczące załogowych lotów na orbitę okołoziemską. Firma SpaceX zdecydowała się przeznaczyć ewentualne dofinansowanie na budowę LAS, jednego z krytycznych systemów, które odróżniają pojazdy bezzałogowe od załogowych.

Z technologicznej strony projekt tego systemu dla Dragona jest bardzo nowatorski i nietypowy. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań – zamontowanej na górze kapsuły wieżyczki, która jest systemem ratunkowym – SpaceX chce umieścić dodatkowe silniki na spodzie kapsuły i wykorzystać paliwo ciekłe ze zbiorników Dragona. Takie rozwiązanie jest trudniejsze w realizacji, jednak posiada bardzo dużo zalet. Przede wszystkim zmniejsza się dodatkowy ciężar systemu, co przekłada się na możliwości kapsuły i rakiety. Poza tym, jak podaje SpaceX, tak zaprojektowany LAS będzie mógł zostać użyty w czasie całego lotu aż na orbitę. Dotychczas LAS w postaci dodatkowego systemu nad kapsułą musiał zostać odrzucony w czasie lotu, głównie z racji dodatkowego ciężaru jaki stanowił dla wynoszącej rakiety. Firma SpaceX chciałaby także, aby w przyszłości te same silniki z systemu LAS wykorzystywane były do lądowania na lądzie po udanej misji (system lądowania przy wykorzystaniu retrorakiet – jak w rosyjskich kapsułach Sojuz).

Wygrana konkursu na dofinansowanie z programu CCDev2 byłaby pierwszym etapem na drodze do zbudowania załogowej wersji Dragona. Elon Musk, właściciel SpaceX, szacuje koszt przystosowania tej kapsuły do lotów z ludźmi na 0.5 – 1 mld dolarów. Wartość ta głównie zależy od wymagań NASA, jakie zostałyby postawione przed nową kapsułą, ilości i rodzaju testów jakie musiałyby zostać przeprowadzone oraz wymaganej dokumentacji.

Cały proces przystosowywania Dragona potrwałby minimum 3 lata. Według SpaceX kaspuła ta od początku budowana była z myślą o transporcie astronautów i dlatego w tej chwili brakuje jedynie trzech elementów, aby mogła zostać wykorzystywana w tym zadaniu: systemu LAS, systemu kontroli środowiska oraz siedzeń.

Szacowany koszt lotu wynosi około 20mln dolarów za jednego astronautę, ponad połowę mniej niż suma, jaką płaci obecnie NASA za korzystanie z rosyjskiego Sojuza (50mln dolarów).

Jeżeli projekt ruszy już w tym roku, być może w 2014 nastąpi pierwszy lot załogowego Dragona. Rakieta Falcon 9 powinna być już wtedy po kilkunastu lotach i, miejmy nadzieję, udowodni swoją niezawodność.

Wraz z oświadczeniem pojawiło się nagranie video promujące ideę załogowego Dragona, które można obejrzeć pod tym linkiem.

(SPACEX)

Comments are closed.