Udany lot rakiety Ariane 5 z satelitami HYLAS oraz Intelsat 17

0

Dokładnie o godzinie 19:39 CET z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Ariane 5 ECA z ładunkiem dwóch satelitów telekomunikacyjnych.

Po około 35 minutach oba urządzenia zostały poprawnie wprowadzone na wstępną orbitę geotransferową (GTO), z której udadzą się na właściwe pozycje geostacjonarne, znajdujące się nad centralnym Atlantykiem oraz północną częścią Oceanu Indyjskiego. Był to 198. lot Ariane V i piąty w tym roku start najcięższej europejskiej rakiety nośnej.

Rakieta Ariane V wyniosła dwa satelity: Intelsat 17, należący do operatora satelitarnego o tej samej nazwie, oraz HYLAS, zbudowany dla firmy Avanti Communications.

HYLAS

Tym razem misja tej europejskiej rakiety była szczególnie ważna z punktu widzenia Polski. Satelita telekomunikacyjny HYLAS ma bowiem umożliwić szerokopasmowy dostęp do Internetu także z terytorium naszego kraju na obszarach, które do tej pory nie posiadały takich możliwości technicznych. Według dyrektora generalnego Avanti Communications, Davida Williamsa, “umieszczenie […] satelity na orbicie oznacza, że szerokopasmowy dostęp do Internetu na słabo zaludnionych obszarach przestał być perspektywą dalekiej przyszłości…“.

Wyniesiony satelita jest pierwszym urządzeniem, które powstało w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ESA oraz operatora satelitarnego. Jednocześnie jest to także pierwszy satelita świadczący usługi szerokopasmowego dostępu (“broadband”) w paśmie Ka, który będzie obsługiwać rejon Europy i pierwszy satelita operatora Avanti Communications. Wartość całego rynku o przepustowości wynoszącej przynajmniej 2 Mbity w sektorach obsługiwanych przez firmę Avanti szacowana jest obecnie na około 100 milionów gospodarstw domowych, a HYLAS będzie w stanie obsłużyć nawet 3 miliony z nich.

Projekt zbudowania konstelacji oferującej szerokopasmowy dostęp do sieci Internet ma przyczynić się także do ograniczenia zjawiska tzw. “wykluczenia cyfrowego” i tym samym pomoże zniwelować różnice w dostępie i korzystaniu z komputerów oraz Internetu pomiędzy osobami o różnej płci, wieku, statusie społeczno-ekonomicznym i różnym miejscu zamieszkania.

Według zapewnień firmy, podstawowe szerokopasmowe łącza o prędkości od 2 do 10 Mbitów będą dostępne dla klientów indywidualnych w cenie od 25 euro miesięcznie.

Projekt satelity został sfinansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA oraz Brytyjską Agencję Kosmiczną za sumę 120 milionów funtów brytyjskich.

W 2012 roku do satelity HYLAS dołączy HYLAS 2, drugi satelita konstelacji, który swoim zasięgiem obejmie również część Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Oparty będzie na platformie satelitarnej STAR 2.4 i obecnie budowany jest przez firmę Orbital Sciences Corporation, do której należy także wspomniana platforma. Avanti Communications zapewnia jednak, że planuje budowę kolejnych urządzeń.

Intelsat 17

Drugim wyniesionym urządzeniem jest Intelsat 17, kolejny już satelita tej konstelacji, który ma zastąpić starszą jednostkę Intelsat 702, także wyniesioną za pośrednictwem firmy Arianespace.

Intelsat 17 został zbudowany przez Space Systems Loral na bazie platformy LS1300 i jest wyposażony w 25 transponderów pasma Ku oraz 24 transpondery pasma C. Dzięki tym urządzeniom oraz swojemu położeniu na orbicie geostacjonarnej w pozycji wynoszącej 66 stopni długości geograficznej wschodniej, będzie w stanie świadczyć usługi telekomunikacyjne na obszarze Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Indii.

(Avanti Communications, Arianespace)

Satelita HYLAS na szczycie drugiego stopnia rakiety Ariane 5 przed zainstalowaniem łącznika SYLDA (Avanti Communications/Arianespace)

Mapa zasięgu satelitów HYLAS oraz HYLAS 2 (Avanti Communications)

Wizja artystyczna satelity HYLAS 2 na orbicie Ziemi (Avanti Communications)

Wizja artystyczna satelity Intelsat 17 (SSL)

Comments are closed.