Sonda Cassini już w pełni sprawna

0

Zgodnie z planem 24 listopada sonda Cassini została przywrócona do normalnego tryby działania.

Cassini od 3 listopada znajdowała się w trybie “safe mode” o czym również informowaliśmy. Od tego czasu inżynierowie z JPL starali się zlokalizować przyczynę problemu i przywrócić sondę do jej normalnego funkcjonowania.

Winnym wejścia w “safe mode” sondy okazał się jeden nieprawidłowy bit w czasie wykonywania jednej z ważnych instrukcji i pojazd zgodnie z oprogramowaniem wszedł w tryb bezpieczny.

W tej chwili wszystkie urządzenia na pokładzie Cassini działają już prawidłowo a sonda jest w dobrym stanie. Na 30 listopada zaplanowany jest bliski przelot koło Enceladusa, jednego z księżyców Saturna. Sonda w czasie przelotu znajdzie się zaledwie 48km od powierzchni tego obiektu. Będzie to największe zbliżenie od czasu przedłużenia misji. Najbliższy przelot odbył się w październiku 2008 roku z wysokością zaledwie 25km nad powierzchnią księżyca.

W czasie zbliżenia do Enceladusa przyrządy radiowe sondy dokonają pomiarów grawitacyjnych. Wyniki zostaną porównane z tymi z wcześniejszych przelotów i pomogą lepiej zrozumieć jego wewnętrzną budowę. Dokonane zostaną także pomiary naładowanych cząsteczek w otoczeniu Enceladusa oraz wykonane zostaną zdjęcia w świetle widzialnym oraz na innych falach.

Misja sondy według obecnych planów ma trwać przynajmniej do 2017 roku.

(JPL)

Comments are closed.