Aerojet zakończyło testy akceptacyjne drugiego silnika R-4D

0

Przedsiębiorstwo Aerojet, znane z produkcji silników rakietowych, zakończyło testy akceptacyjne drugiej, rozwojowej wersji silnika R-4D, przeznaczonego do wykorzystania w planowanym, amerykańskim pojeździe załogowym Orion. Osiem takich silników, zgrupowanych po dwie sztuki stanowić będzie awaryjny system napędowy oraz umożliwi przeprowadzanie niektórych manewrów orbitalnych.

W ramach testów przetarto kilka nowych szlaków wykorzystując eksperymentalne technologie. Między innymi bimetaliczną dyszę silnika rakietowego, wykonaną ze stopu Tytanu i Niobu; specjalnie zaprojektowane, zdatne już do lotu kosmicznego zawory; nowe czujniki ciśnienia; oraz procesy i narzędzia charakterystyczne dla obsługi pojazdu Orion.

Zaprezentowano także użycie nowego procesu technologicznego, który pozwolił na wykonanie injektora dla silnika R-4D – obróbki elektroerozyjnej EDM (Electrical Discharge Machining).

Firma Aerojet jest odpowiedzialna za wszystkie zespoły silnikowe, które mają zostać użyte w projektowanym module serwisowym pojazdu kosmicznego Orion.

Statek ten zostanie wyposażony w szesnaście silniczków o ciągu 11 kilogramów każdy, stanowiących system RCS; osiem wspomnianych, zapasowych silniczków awaryjnych do wykonywania manewrów orbitalnych o ciągu 45 kilogramów każdy i w końcu główny silnik modułu, wytwarzający 3400 kilogramów ciągu Orion Main Engine (OME), którego injektor został z powodzeniem przetestowany na początku zeszłego miesiąca.

Oprócz modułu serwisowego, firma Aerojet jest także odpowiedzialna za 12 dodatkowych silniczków na paliwo jednoskładnikowe (tzw. monopropellant) o ciągu 72.5 kilograma każdy, które zostaną zainstalowane na samej kapsule powrotnej, czyli module załogowym. Stanowią one system kontroli orientacji kapsuły, który będzie używany po jej oddzieleniu od modułu serwisowego.

Firma jest także dostawcą silnika rakietowego, którego zadaniem jest oddzielenie ratunkowego systemu LAS (Launch Abort System) zarówno w przypadku prawidłowego startu, jak i użycia wieży ratunkowej.

Aerojet jest producentem szerokiej gamy urządzeń napędowych – w tym silników AJ-10-118, używanych na drugim stopniu rakiety Delta II; także silników AJ-26-58/59/61 opartych o rosyjski model NK-33 pochodzący z sowieckiego programu księżycowego; oraz pomocniczych silników rakietowych na paliwo stałe, wykorzystywanych w programie rakiet nośnych z rodziny Atlas 5.

W swojej historii dostarczała również jednostki napędowe na potrzeby bezzałogowych misji kosmicznych.

(Aerojet)

Comments are closed.